Veste PROASTĂ pentru toți ȘOFERII: Amenzile CRESC VERTIGINOS la început de an, după ce PNL și-a asumat răspunderea pe buget

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 06-01-2020

Actualizat: 06-01-2020

Veste proastă pentru toți șoferii. Amenzile cresc simțitor de la începutul acestui an. Totul după ce Guverenul Orban și-a asumat răspunderea pe buget, prevăzând și o înghețare a punctului de amendă. Proiectul a fost contestat de PSD la CCR, așa că deocamdată amenzile nu pot fi plafonate.

Citește și: Traian Băsescu BATE cu PUMNUL ÎN MASĂ pe Dosarul Caracal: procurorii DIICOT trebuie să investigheze și partea de trafic de persoane

"Punctul de amendă a crescut, începând cu 1 ianuarie 2020, de la 145 lei la 223 lei. Proiectul de lege pe care Guvernul și-a angajat răspunderea în Parlament și prin care valoarea punctului de amendă era înghețată și pentru anul acesta la 145 lei a fost atacat la Curtea Constituțională de către PSD, iar președintele nu îl poate promulga până la decizia Curții.

Potrivit legislației în vigoare, un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului", informează Antena 3.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri