Managerii din comerţul cu amănuntul şi servicii estimează pentru perioada martie - mai 2026 o relativă stabilitate a activităţii economice, în timp ce managerii din sectoarele de comerţ cu amănuntul şi construcţii preconizează o creştere accentuată a preţurilor, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), conform AGERPRES.
În ceea ce priveşte numărul de salariaţi, managerii din toate sectoarele economice aferente cercetării statistice estimează o relativă stabilitate a acestuia în următoarele trei luni.
Industria: creștere modestă, dar scumpiri în lanț
În industria prelucrătoare, rezultatele anchetei desfăşurate în luna martie indică, pentru următoarele trei luni, o creştere moderată a volumului producţiei, reflectată printr-un sold conjunctural de +6%. În ceea ce priveşte numărul de salariaţi, se estimează o relativă stabilitate, soldul conjunctural fiind de -5%.
Preţurile produselor industriale sunt aşteptate să crească, tendinţă indicată printr-un sold conjunctural de +34%.
Construcțiile: avans al producției, dar explozie de prețuri
În sectorul construcţiilor, potrivit estimărilor din luna martie, pentru următoarele trei luni se prognozează o tendinţă de creştere a volumului producţiei (sold conjunctural +17%). De asemenea, se preconizează o relativă stabilitate a numărului de salariaţi (sold conjunctural -1%) şi se aşteaptă ca preţurile lucrărilor de construcţii să înregistreze o creştere accentuată, reflectată printr-un sold conjunctural de +50%.
Comerțul: stagnare și scumpiri puternice
Managerii din sectorul comerţ cu amănuntul estimează pentru următoarele trei luni o stabilitate a cifrei de afaceri şi soldul conjunctural fiind -4%, o tendinţă de relativă stabilitate a numărului de salariaţi (sold conjunctural +2%). Majorări de preţuri sunt estimate de 53% dintre respondenţi, iar scăderi de doar 3%, soldul conjunctural de +50% indicând o creştere accentuată.
În ceea ce priveşte serviciile, managerii din acest sector de activitate estimează o relativă stabilitate a cererii pentru următoarele trei luni, soldul conjunctural fiind de 0%. Pe baza datelor, se estimează o relativă stabilitate a numărului de salariaţi în (sold conjunctural -4%). Referitor la preţuri, se anticipează că preţurile de vânzare sau de facturare ale prestaţiilor vor urma să crească, tendinţă reflectată printr-un sold conjunctural de +26%.




























Comentează