România a înregistrat un deficit în comerţul cu produse agroalimentare de 758,6 milioane de euro în primele nouă luni ale anului 2021, în scădere cu aproape 40% faţă de aceeaşi perioadă din 2020, potrivit datelor centralizate de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR), conform Agerpres.
În perioada ianuarie - septembrie 2020, deficitul depăşea 1,245 miliarde de euro.
Datele Ministerului Agriculturii arată că exporturile s-au majorat cu 26%, însumând 6,57 miliarde de euro, în timp ce avansul importurilor a fost mai scăzut, de numai 13,5%, până la 7,33 miliarde de euro.
Carnea de porc ocupă acceaşi primă poziţie ca şi în anii trecuţi în topul produselor importate de ţara noastră, astfel că în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2021 s-au cheltuit 407,1 milioane de euro. Locul al doilea este reprezentat de produsele de brutărie, patiserie şi biscuiţi, cu o valoare de 313,2 milioane de euro, iar pe poziţia a treia, preparatele folosite pentru hrana animalelor - 289,8 milioane de euro.
Alte produse agroalimentare importate de România în primele nouă luni din 2021 au fost preparatele alimentare nedenumite şi necuprinse în altă parte (284,4 milioane de euro), brânza şi caşul, cu o valoare de 272,6 milioane de euro.
În ceea ce priveşte exporturile, cele mai mari încasări au fost obţinute din livrarea cerealelor în spaţiul intra şi extra comunitar, pe primul loc situându-se în 2021, la nouă luni, grâul şi meslinul, cu o valoare de 1,19 miliarde de euro. Porumbul ocupă locul al doilea în topul exporturilor, cu încasări de 919,9 milioane de euro. Ţigările de foi, trabucurile şi ţigaretele au adus un plus de 477,55 milioane de euro, iar seminţele de floarea-soarelui - 443,65 milioane de euro.
Singurii ani în care România a încheiat pe excedent în comerţul cu produse agroalimentare au fost 2013 şi 2014, cu un plus de 300 de milioane de euro, respectiv 500 de milioane de euro, în timp ce anul trecut s-a înregistrat un deficit de peste două miliarde de euro în acest sector.
MADR menţionează că datele furnizate sunt provizorii conform Buletinului statistic de comerţ internaţional, publicat de Institutul Naţional de Statistică.
Veşti uriaşe pentru România! Deficitul din comerțul cu produse agricole este în scădere, dar în continuare, importăm masiv carne de porc și produse de brutărie
Explorează subiectul
București
7°C
Articole Similare

54
De ce se tem liderii țărilor arabe ca Donald Trump să nu oprească prea repede războiul cu Iranul
54

226
Trump dă cu pumnul în masă: lasă Ucraina fără arme dacă Europa nu-l ajută să redeschidă strâmtoarea Ormuz
226

315
Armenia, la răscruce în pline tensiuni cu Rusia. Vladimir Putin avertizează: 'Aderarea la UE este imposibilă'
315

277
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia anunță că a ocupat toată regiunea Lugansk
277

248
Val de scumpiri la legume, pe fondul creșterii prețului la combustibil. Cât a ajuns să coste un kilogram de roșii românești
248

443
După 50 de ani de așteptare, Luna are din nou oaspeți: misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes
443

193
Horoscopul zilei de 3 aprilie 2026. Săgetătorii au parte de aventură. Află ce se întâmplă cu zodia ta
193

266
Un oraș din România acordă tichete pentru depresie: Secretul tratamentului e altul
266

629
Rușii anunță un progres major pe frontul de est: Întregul Lugansk este sub controlul trupelor Kremlinului
629

729
Lovitură ca-n filme în Austria: Un român a furat o adevărată comoară de la bărbatul pentru care lucrase
729

1.053
Șoc în 'patria petrolului': Prețurile la combustibil au sărit în aer - care este explicația
1.053

1.187
Se strânge șurubul în sistemul medical: Reguli mai stricte și control mai dur pentru asistenții medicali | DOCUMENT
1.187

1.431
Victor Ponta intervine virulent în scandalul vaccinurilor Pfizer: 'Nu există un motiv mai clar pentru excluderea USR de la guvernare decât acesta'
1.431
















Comentează