Vaccinurile existente împotriva COVID-19 oferă, probabil, doar un grad limitat de protecţie împotriva noii variante de COVID-19 descoperite în Africa de Sud, a declarat vineri virusologul sud-african Shabir Madhi, relatează dpa, potrivit Agerpres.
"Încă ne gândim cum să obţinem o protecţie rezonabilă", a precizat Madhi referitor la eficacitatea vaccinurilor actuale împotriva noii variante B.1.1.529, în declaraţii pentru canalul de televiziune eNCA din Johannesburg.
Este probabil că vaccinurile existente vor fi mai puţin eficiente împotriva noii variante de coronavirus, a adăugat el.
Oamenii de ştiinţă se tem că varianta de COVID-19 descoperită în Africa de Sud ar putea fi extrem de contagioasă din cauza unui număr neobişnuit de mare de mutaţii şi că ea ar putea trece probabil mai uşor prin scutul protector al vaccinurilor.
Declaraţiile virusologului sud-african survin în momentul în care mai multe guverne, printre care cele din Marea Britanie, Israel, Italia, Germania şi Austria, au anunţat restricţionarea curselor aeriene spre unele ţări din sudul Africii.
Oamenii de ştiinţă investighează măsura în care noua variantă ar putea afecta, de asemenea, diagnosticul, tratamentul şi campaniile de vaccinare anti-COVID-19.
Veștile proaste vin în valuri: Vaccinurile sunt puțin eficiente împotriva noii variante a coronavirsului din Africa de Sud (virusolog)
Explorează subiectul
Articole Similare

19
Nicușor Dan anunță o posibilă 'flexibilitate' a Bruxelles-ului privind termenul pentru pensiile speciale
19

73
'După ce nu mai eşti popular, nu se mai foloseşte nimeni de poza ta': Traian Băsescu intervine în disputa privind folosirea imaginii lui Nicuşor Dan de către USR
73

184
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Zeci de clădiri lovite în Donețk, Herson și Sumî
184

156
Horoscopul zilei de 18 noiembrie 2025. Scorpionii își schimbă cursul vieții. Află ce îți rezervă astrele în funcție de zodia în care te-ai născut
156

403
Traian Băsescu, verdict dur despre cursa pentru Capitală. O ia în calcul pe Anca Alexandrescu?
403

276
Tekesi, probabil cel mai neobișnuit oraș din lume: ciudățeniile care îl fac foarte căutat de turiști
276

305
De ce un fermier din România refuză ofertele de a trimite ouă la export
305

317
Anul 1972 a durat mai mult decât toate celelalte din epoca modernă. Ce anume a provocat această anomalie
317

627
Demograful Vasile Ghețău dă detalii despre speranța de viață în România de la 1950 la 2050: Cât vom trăi la mijlocul acestui secol
627

1.103
Traian Băsescu abordează problema pensiilor magistraților: Nu există o cale de mijloc
1.103

729
Greenpeace declanșază un scandal imens - Reluarea exporturilor de uraniu reprocesat din Franţa către Rusia
729

1.175
Victor Ponta, mesaj tăios pentru George Simion: "Să lase șmecheriile, șobolăniile, aranjamentele". Cu ce a fost comparat liderul AUR
1.175

1.238
Anca Alexandrescu susține că a fost invitată 'la discuții', la Ambasada SUA din București
1.238


















Comentează