PSD Sibiu critică demisia ministrului Sănătăţii Victor Costache, pe care îl acuză că a ales calea uşoară când România se află "într-o profundă criză medicală".
"Ministrul Victor Costache a 'dezertat'. A ales calea uşoară şi şi-a înaintat demisia tocmai când România se află într-o profundă criză medicală. Doctorul Victor Costache şi-a lăsat pacientul grav bolnav, România, pe masa de operaţie şi a ales să îşi salveze pielea. Ministrul Victor Costache a lăsat în urmă 6 spitale contaminate, sute de cadre medicale infectate, zero stocuri de echipamente de protecţie, două luni în care România fără teste a fost lăsată fără apărare în lupta cu pandemia! El este ministrul Sănătăţii care în perioada de pandemie, când a fost diagnosticat în România primul pacient cu COVID-19, anunţa cu nonşalanţă că stocurile de materiale de protecţie sunt zero. În ciuda faptului că ştia din decembrie de epidemia din China, iar doctorul Arafat avertiza atunci că este doar o chestiune de timp până când virusul va ajunge şi în România, nu a făcut nimic. Ar fi avut timp suficient din decembrie până acum să achiziţioneze echipamentele şi materialele de protecţie specifice, dar nu a făcut acest lucru", se spune într-un comunicat de presă al PSD Sibiu, remis joi, AGERPRES.
Potrivit sursei citate, "toate spitalele din ţară sunt într-o situaţie disperată, iar cadrele medicale îşi riscă zilnic sănătatea datorită lipsei de echipamente medicale şi de protecţie specifice acestui tip de virus".
"Din păcate, românii îşi vor aminti de Victor Costache doar ca fiind ministrul care a încercat să privatizeze peste noapte, printr-o ordonanţă de urgenţă, sistemul public de sănătate, fără a avea toate avizele şi fără o dezbatere publică în prealabil. Şi uite-aşa, datorită incompetenţei PNL, vorbele doamnei Turcan se adeveresc: românii se culcă sănătoşi şi se trezesc morţi! În aceste condiţii, pe lângă testarea pentru COVID-19, membrii guvernului PNL ar trebui testaţi dacă, pe lângă incompetenţă, nu cumva au şi o doză uriaşă de inconştienţă!", se mai afirmă în comunicatul PSD Sibiu.
Ministrul Sănătăţii, Victor Costache, a demisionat joi din funcţie. Premierul Ludovic Orban a luat act de demisia acestuia şi a anunţat că secretarul de stat Nelu Tătaru va prelua interimar conducerea Ministerului Sănătăţii.
Victor Costache şi-a lăsat pacientul grav bolnav, România, pe masa de operaţie (PSD Sibiu)
Explorează subiectul
Articole Similare

138
Consilierul lui Nicușor Dan îl pune la punct pe Bolojan: Obligarea medicilor să rămână în țară e contrară normelor UE
138

3.753
Prima reacție din PSD la decizia lui Nicușor Dan pe tema „Consiliului Păcii”: România nu trebuie să aleagă între UE și SUA după invitația lui Trump
3.753

3.268
Este penetrat AUR de servicii? Cum au ajuns aur-iștii vechi străini în propriul partid. Revolta mocnește, sciziunea e la un pas - Surse
3.268

1.596
Miruță, dialog pe hol cu șeful NATO la München: „România trebuie să fie un pilon central la Marea Neagră”
1.596

1.470
Cele mai importante evenimente interne de săptămâna următoare: reforma în administrație, programul de relansare economică, pensiile magistraților
1.470

1.378
Ofensivă economică PSD: Câciu propune plafonări de prețuri și sprijin direct pentru 3 milioane de români
1.378

5.926
VIDEO Fost viceprimar, ucis în propria casă: cum a fost comisă crima
5.926

4.077
Dezvăluire din culisele politicii: USR a încercat să-l racoleze pe Ilie Bolojan. Întâlnire secretă la hotel
4.077

61
Oana Țoiu anunță cursuri de limba română în Germania și reluarea Comisiei Mixte România-Bavaria
61

10.654
Andrei Caramitru cere reorganizare prin comasarea comunelor: „2 primari din 3 trebuie să plece”
10.654

1.471
Bolojan încă nu a redus comisia pentru investiții străine: restructurarea promisă din iulie vine abia prin OUG
1.471

4.949
Decrete blocate la Cotroceni: Judecătorii din penal, ținuți forțat în funcție de Nicușor Dan (surse)
4.949

2.303
Ministrul Economiei: „Austeritatea este inevitabilă”. Ce urmează pentru taxe și salarii în 2025
2.303
















Comentează