Victoria obţinută în faţa României la CM-1990, cel mai important moment sportiv din istoria Irlandei - VIDEO

Hagi națională Irlanda 1990

Victoria obţinută, la penaltiuri, în faţa României, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din 1990 este considerat de irlandezi cel mai mare moment sportiv din istoria "televizată" a ţării lor, potrivit unui sondaj realizat de postul public RTE.

La 25 iunie 1990, la Genoa, Daniel Timofte rata un penalti la loviturile de departajare, iar David O'Leary marca şi califica Irlanda în sferturile turneului final din Italia, după ce scorul fusese egal, 0-0, timp de 120 de minute. "Sesiunea" loviturilor de departajare a fost preferată de 35,6 la sută dintre irlandezii care au votat, anunță News.ro.

Pe locul al doilea s-a clasat primul turneu major de golf câştigat de Padraig Harrington, în 2007, iar pe locul al treilea a fost victoria obţinută de echipa de rugby din Munster asupra Noii Zeelande, în 1978, scor 12-0, cu 21,8 la sută.

Postul public irlandez RTE emite neîncetat din 31 decembrie 1961.