Victorie a dinamoviştilor pe teren propriu în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş, în etapa a IX-a a play-out-ului Ligii I, scor 2-0

fcdinamo.ro
Mircea Axente, FC Dinamo București

Mattia Montini a marcat de două ori, în minutele 56 şi 80, şi a asigurat victoria echipei lui Mircea Rednic. "Câinii" îşi iau astfel revanşa pentru înfrângerea din tur, când ardelenii i-au învins cu 2-1, la Mediaş.

Dinamo a evoluat cu un jucător mai puțin din minutul 86 după ce fundașul Damien Dussaut a luat două cartonașe galbene în mai puțin de trei minute.

Succesul obţinut o apropie pe Dinamo la un punct de Gaz Metan Mediaș, trupa lui Edi Iordănescu, care conduce clasamentul din play-out, cu 38 de puncte.

Pentru Dinamo urmează o partidă cu Hermannstadt, în deplasare, pe 15 mai, în timp ce Gaz Metan Mediaș va juca împotriva celor de la Poli Iaşi, pe teren propriu, pe 14 mai.

Echipe de start:

Dinamo: Mandanda - Dussaut, Klimavicius, D. Ciobotariu, Aliji - I. Filip, N'Diaye - Montini, R. Jaadi, Sorescu - Cristovao

Rezerve: Muţiu - Kabashi, N. Jaadi, I. Şerban, D. Popa, Măgureanu, F. Mallo

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Larie, Buşu - Fofana, Aurelio - D. Olaru, Caiado, Ivanov - Rondon

Rezerve: Batista - M. Pleaşcă, Cikarski, Pereira, Ely Fernandes, Mailat, Yazalde