Victorie pentru Chelsea: Manchester City mai are de aşteptat până la câştigarea campionatului

chelsea

Manchester City a fost învinsă acasă de Chelsea, cu 2-1, sâmbătă, în etapa a 35-a a campionatului de fotbal al Angliei, şi mai are de aşteptat până la câştigarea titlului.

Echipa antrenată de Pep Guardiola, care avea nevoie de victorie pentru a sărbători câştigarea Premier League, a marcat în minutul 44 prin Raheem Sterling după o fază la care Andreas Christensen, fundaşul oaspeţilor, s-a accidentat şi a fost înlocuit. City putea înscrie aproape imediat golul de 2-0, dar Sergio Aguero a ratat un penalty în al treilea minut de prelungire al primei reprize, portarul Edouard Mendy nefiind păcălit de scăriţa atacantului argentinian, scrie Agerpres.ro.

Formaţia lui Thomas Tuchel a revenit graţie golurilor lui Hakim Ziyech (63) şi Marcos Alonso (90+2). Rezultatul a dus-o pe Chelsea pe poziţia a 3-a a clasamentului.

Meciul a fost o avanpremieră a finalei Ligii Campionilor, care la va opune pe cele două echipe pe 29 mai la Istanbul. În această primăvară, Chelsea a învins-o pe City (1-0) într-una din semifinalele Cupei Angliei.

City va deveni campioană dacă a doua clasată, Manchester United, va fi învinsă duminică de Aston Villa.

În aceeaşi etapă au mai avut loc meciurile:

vineri

Leicester City- Newcastle United 2-4

Au marcat: Albrighton (80), Iheanacho (87), respectiv Willock (22), Dummett (34), Wilson (64, 73)

sâmbătă

Leeds United - Tottenham Hotspur 3-1

Au marcat: Dallas (13), Bamford (42), Rodrigo (84), respectiv Son Heung-min (25)

Sheffield United - Crystal Palace 0-2

Au marcat: Benteke (2), Eze (88)

Sâmbătă se mai joacă meciul Liverpool - Southampton, duminică au loc partidele Wolverhampton - Brighton, Aston Villa - Manchester United, West Ham United - Everton şi Arsenal - West Bromwich Albion, pentru ca etapa să se încheie luni cu întâlnirea Fulham - Burnley.

În clasament, Manchester City, cu 81 de puncte (35 de jocuri), este urmată de Manchester United, 67 p (33 j), Chelsea, 63 p (35 j), Leicester City, 62 p (35 j), West Ham, 58 p (34 j), Tottenham, 56 p (34 j) etc.