VICTORIE pentru Simona Halep și Irina Begu. Româncele sunt în sferturi la Shenzhen

Halep Begu

Irina Begu şi Simona Halep s-au calificat, duminică, în sferturile de finală ale probei de dublu de la turneul de la Shenzhen, dotat cu premii de 750.000 de dolari.

Irina Begu şi Simona Halep au învins perechea chineză Xinyun Han/Chen Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9, după o oră şi 38 de minute.

În sferturi, Begu şi Halep vor întâlni perechea învingătoare din meciul dintre Mihaela Buzărnescu/Irina Bara şi Natela Dzalamidze/Xenia Knoll (Rusia/Elveţia).

La simplu, Simona Halep, numărul 1 mondial, va evolua, luni, în prima zi a anului 2018, în compania americancei Nicole Gibbs, în primul tur la turneul de la Shenzhen (China), cu premii de 750.000 de euro. Halep şi sportiva americană de pe locul 110 WTA se vor întâlni în premieră, meciul fiind al doilea de pe terenul central, în jurul orei 07.00, ora României.

Irina Begu este s-a calificat în optimile de finală ale probei de simplu de la Shenzhen, după ce a trecut în primul tur de chinezoaica Fangzhou Liu, scor 6-1, 6-2.