Victorii clare pentru Corona Braşov şi SC Miercurea Ciuc în play-off-ul Erste Liga

BrasovȘtiri
corona brasov

Corona Braşov Wolves şi SC Miercurea Ciuc au obţinut victorii în primele lor meciuri din faza play-off a competiţiei regionale de hochei pe gheaţă Erste Liga, marţi, pe propriile patinoare.

Corona Braşov Wolves, câştigătoarea sezonului regulat, a dispus de Opten Vasas HC cu 5-3 (1-2, 0-1, 4-0), după o ultimă repriză de excepţie, potrivit agerpres.ro.

Oaspeţii au condus cu 3-1, prin golurile marcate de Bence Bodok, Kristof Schmal şi Mark Mate Nagy, în timp ce pentru ''lupi'' au punctat Carlo Finucci, Balazs Peter, Cody Fowlie, Olivier Dame-Malka şi Radim Valchar.

SC Miercurea Ciuc a învins-o pe CS Gheorgheni HC cu 3-2 (1-1, 0-0, 1-1, 1-0), după prelungiri. John Anthony Combs (două) şi Judd Blackwater au înscris pentru ciucani, iar Shawn Ouellette St Amant şi Eric Pance au semnat golurile echipei din Gheorgheni.

Seriile se dispută după sistemul cel mai bun din şapte partide, următoarele fiind programate tot la Braşov şi Miercurea Ciuc.