VIDEO Momentul în care candidatul AUR îi sparge nasul, de față cu jandarmii, candidatului USR la Sectorul 3

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 10-06-2024

Actualizat: 10-06-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Candidatul AUR la Primăria Sectorului 3, Alexandru Marcu Niță, i-a spart nasul, în noaptea alegerilor, de față cu mai mulți jandarmi, contracandidatului său de la USR, viceprimarul Ștefan-Lucian Judele, incidentul fiind filmat în întregime.

După lovitura încasată, Judele cade pe scările secției de vot și rămâne acolo încercând să oprească sângerarea, în timp ce candidatul AUR care l-a pocnit este imobilizat de jandarmi. Întreaga scenă s-a petrecut chiar sub ochii forțelor de ordine, după un schimb nervos de replici între cei doi candidați. Niță îi reproșa lui Judele anumite atitudini din campanie și-l filma, iar Judele l-a stropit cu apă pe contracandidatul AUR.

Niță (AUR) și Judele (USR) s-au întâlnit după ce o candidată refuzase să părăsească secția de vot din Sectorul 3, după închiderea urnelor, iar cei doi au venit să verifice ce se întâmplă.

Poliția a prezentat, marți, filmul evenimentului:

„La data de 9 iunie 2024, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 11 Poliție au fost sesizați, prin apel 112, de către președinta unei secții de votare din Sectorul 3, cu privire la faptul că, în jurul orei 21.40 s-a prezentat la o secție de votare, o femeie, candidat la alegerile locale, care refuză să părăsească sala după închiderea secției, tulburând astfel ordinea și liniștea publică. Polițiștii din cadrul subunității care s-au deplasat cu operativitate la fața locului au constatat că aspectele sesizate se confirmă. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul că, o femeie, candidat la alegerile locale refuză să iasă din secția de votare, având un comportament agresiv.

Ulterior, persoana a părăsit incinta secției de votare, moment în care, în zona respectivă au venit și alți candidați la alegerile locale, printre care un bărbat în vârstă de 38 de ani. Conflictul a degenerat și în afara locației, moment în care, bărbatul în vârstă de 38 de ani ar fi fost agresat fizic de un alt bărbat.

Astfel, jandarmii aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pentru protecția secției de votare, au intervenit prompt pentru imobilizarea autorului agresiunii, întocmirea actelor necesare continuării cercetărilor și predarea acestora către polițiști. Victimei i-au fost acordate îngrijiri medicale de către un echipaj de prim ajutor sosit la adresă, care l-a transportat la o unitate medicală pentru investigații suplimentare.

Bărbatul care l-ar fi agresat fizic este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe. De asemenea, șapte persoane, printre care președinta comisiei de votare și candidatul la alegerile locale, au fost sancționate contravențional, conform Legii 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcarea unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 11 Poliție, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri