VIDEO Dronele ucrainene au lovit mai multe regiuni ale Rusiei - O rafinărie este în flăcări

Autor: George Traicu

Publicat: 17-02-2026 09:39

Article thumbnail

Sursă foto:  Credit: east2west news / WillWest News / Profimedia

Atacurile cu drone au vizat mai multe regiuni ale Rusiei în noaptea de 17 februarie, inclusiv rafinăria de petrol Ilsky din Ținutul Krasnodar, unde a izbucnit un incendiu la scară largă în urma unor atacuri raportate, potrivit autorităților locale, canalelor Telegram și grupurilor de monitorizare.

Importanța rafinăriei

Rafinăria, care furnizează combustibil trupelor ruse, procesează anual 6,42 milioane de tone de petrol, potrivit Statului Major General al Ucrainei. Datorită apropierii de porturile Mării Negre, produsele sale sunt utilizate pe scară largă pentru a sprijini logistica militară rusă.

Canalele Telegram pro-ruse, cu presupuse legături cu serviciile de securitate, au susținut că Ținutul Krasnodar a fost atacat de drone ucrainene încă de seară. Sistemele locale de apărare aeriană au doborât peste 20 de drone deasupra regiunii, deși Kyiv Independent nu a putut verifica imediat aceste afirmații.

Locuitorii au raportat că au auzit peste 10 explozii în apropierea așezării Ilsky. La scurt timp după aceea, un incendiu major a izbucnit la rafinăria locală de petrol. Sediul operațional din Ținutul Krasnodar a confirmat că regiunea a fost atacată, dar nu a dezvăluit detalii cu privire la pagubele sau instalațiile afectate.

Regiune strategică

Regiunea Krasnodar, o regiune strategică din sud-vestul Rusiei, la Marea Neagră și Marea Azov, este situată peste strâmtoarea Kerci de peninsula Crimeea ocupată de Rusia.

Pe fondul amenințării aeriene raportate, aeroporturile din Krasnodar, Soci și Gelendzhik au suspendat operațiunile timp de cel puțin patru ore. Sirenele de raid aerian au fost activate și în Novorossiisk și Slaviansk-na-Kuban.

Atacuri și în Tatarstan

În același timp, dronele ar fi vizat Republica Tatarstan. În jurul orei 3 dimineața, ora locală, s-au auzit explozii la periferia orașului Kazan și în Nijnekamsk. Martorii au raportat că au auzit sunete de explozii, după care alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă într-un district din Kazan. Orașul este situat la aproximativ 1.300-1.400 de kilometri (800-870 de mile) de granița dintre Rusia și Ucraina.

Aeroporturile din Kazan și Nijnekamsk au oprit temporar sosirile și plecările. Autoritățile ruse nu au publicat informații oficiale cu privire la urmările atacurilor din Tatarstan.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri