VIDEO Fără Lionel Messi, Argentina a învins El Salvador, într-un meci amical

Instagram
Messi

Naţionala de fotbal a Argentinei, campioană mondială en-titre, a învins, în absenţa căpitanului său Lionel Messi, uşor accidentat, El Salvador, cu 3-0 într-un meci amical, vineri seara, la Philadelphia din SUA.

Fundaşul Cristian Romero a deschis scorul în minutul 16, Enzo Fernandez a dublat avantajul cu puţin timp înainte de pauză (42), înainte ca Giovani Lo Celso să stabilească scorul final în minutul 52, scrie agerpres.ro.

Campioana mondială en titre va întâlni pe 26 martie, Costa Rica, la Los Angeles, în cadrul pregătirilor pentru viitoarea Copa America, ce va avea loc în SUA.

Din cauza unei "uşoare accidentări la ischiogambierii piciorului drept", Messi nu a jucat nici în meciul din Champions Cup, Liga Campionilor din zona CONCACAF, câştigat de echipa Inter Miami cu scorul de 3-1 în faţa formaţiei Nashville SC, care i-a adus calificarea în sferturile de finală, dar nici în meciul din MLS cu DC United (3-1).

Argentina nu poate miza nici pe pe Paulo Dybala (AS Roma), cu o problemă musculară.