Gheorghe Mustață a avut un mesaj ironic pentru cei care au susținut că suporterii FCSB au fost prezenți la protestele susținătorilor lui Călin Georgescu de luni. Liderul Peluzei Nord a negat vehement orice implicare și a postat un filmuleț pe contul său de social-media în care mai mulți fani s-au adunat să joace fotbal.
După ce BEC a anulat candidatura lui Călin Georgescu pe străzile din București a fost haos. Susținătorii acestuia au făcut prăpăd. S-a spus că printre participanți ar fi fost și persoane din galeria celor de la FCSB, lucru contestat de Gheorghe Mustață. Acesta a postat un filmuleț ccu mai mulți fani adunați să joace tenis cu piciorul.
Comunicatul Jandarmeriei
Jandarmeria a remis un comunicat în care a spus că la protestele de la CCR au fost și trei membri ai galeriei FCSB.
”În zona de desfășurare a adunării publice au fost observați trei suporteri, membri ai galeriei echipei de fotbal FCSB. Pe această cale, le recomandăm acestora să fie responsabili, să își manifeste dreptul la liberă exprimare cu respectarea cadrului legal în vigoare și să dea curs dialogului cu echipele specializate de jandarmi.
Totodată, facem apel la persoanele prezente la manifestație să indice forțelor de ordine orice grupuri de persoane despre care există indicii că săvârșesc sau se pregătesc să săvârșească acte de violență și să se delimiteze de eventualele comportamente ilegale ale acestora”, a transmis Jandarmeria București.
Comentează