VIDEO Românii protestau la Londra, iar Nicușor Dan s-a dus direct la ei: Întrebarea cheie pe care aceștia i-au adresat-o președintelui

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 17-12-2025 07:21

Actualizat: 17-12-2025 08:01

Article thumbnail

Sursă foto: Presidency.ro

Președintele Nicușor Dan a fost luat la întrebări de românii de la Londra. Concret, ce s-a întâmplat cu turul doi al alegerilor de anul trecut, a întrebat un român aflat pe trotuarul din fața Ambasadei României. Nicușor Dan i-a spus românului că mare parte din răspunsul la această întrebare se află în raportul Parchetului General, informează Mediafax.

Nicușor Dan s-a întâlnit cu un grup de români în fața Ambasadei României de la Londra. Șeful statului s-a oprit pentru a vorbi cu aceștia.

„Aștept un răspuns concret, ce s-a întâmplat cu turul doi al alegerilor de anul trecut. Toată lumea vrea să știe, toți românii merită un răspuns”, l-a întrebat un bărbat pe Nicușor Dan, conform unor imagini difuzate de Antena 3 CNN.

Nicușor Dan: O să primiți acest răspuns

„Desigur, o să-l primiți”, a răspuns președintele României.

„În parte, el a venit, în sensul că a fost un raport al Parchetului, care a spus că în campania electorală au fost patru firme de comunicare rusești. O parte. A doua parte din răspuns: am avut un candidat care a declarat zero cheltuieli și am avut cheltuieli dovedite pentru el dar, cea mai mare parte din răspuns este că noi avem o campanie de manipulare-dezinformare a Rusiei de 10 ani dar pentru asta statul român nu a venit cu dovezi”, a precizat Nicușor Dan.

Nicușor Dan, întâlniri cu românii de la Londra

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit marți seara, la Ambasada României de la Londra, cu reprezentanții comunității românești din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord.

Miercuri, tot la Londra, șeful statului se va întâlni cu reprezentanți români ai mediului de afaceri din Regatul Unit și cu lideri ai companiilor britanice. Ulterior, Dan va merg la Summit-ul Uniunea Europeană - Balcanii de Vest de la Bruxelles, Belgia. Joi, Nicușor Dan va participa, tot la Bruxelles, la reuniunea Consiliului European.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri