VIDEO Turului ciclist al României: Eduard-Michael Grosu şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului

ciclism

Rutierul Eduard-Michael Grosu, component al naţionalei României, şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general al Turului ciclist al României, după ce s-a clasat pe locul al doilea în etapa a doua, desfăşurată joi, cu sosirea la Cluj-Napoca, potrivit paginii de Facebook a cursei, informează Agerpres.

Germanul Lucas Carstensen (Bike Aid) a reuşit să îl devanseze pe Grosu pe ultimii metri din etapa a doua, desfăşurată pe traseul Oradea - Aleşd - Nuşfalău - Şimleul Silvaniei - Zalău - Sânmihaiu - Almaşului - Topa Mică - Nădăşelu - Cluj-Napoca. Carstensen a fost cronometrat pe cei 208,1 km cu timpul de 4 h 45 min 18 sec, fiind urmat în acelaşi timp de Grosu şi de polonezul Szymon Krawczyk (CCC Development Team), etc. Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due) a sosit al optulea, Serghei Ţvetcov (România) a fost al zecelea, iar Daniel Crista (CSA Steaua) a încheiat pe 13.

În ierarhia generală a cursei, Grosu păstrează tricoul galben de lider (pe lângă cel albastru, de cel mai bun român), fiind urmat de Krawczyk, la 10 secunde, de Carstensen, la 12 secunde. Daniel Crista (CSA Steaua) este al cincilea, la 16 secunde, etc. Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due) este al zecelea, la 22 sec, iar Serghei Ţvetcov, al 11-lea, la 24 sec.

Krawczyk păstrează tricoul alb, de cel mai bun rutier Under-23, în timp ce Aleksandr Ovsianikov (Vino Astana Motors) a îmbrăcat tricoul roşu, de cel mai bun sprinter, şi pe cel verde, de cel mai bun căţărător.

Bike Aid conduce în clasamentul pe echipe, urmată de CCC Development Team, Giotti Victoria - Savini Due, naţionala României etc.

Vineri este programată etapa a treia, Târgu Mureş - Livezeni - Miercurea Nirajului - Sărăţeni - Sovata - Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc - Bixad - Lacul Sf. Ana (203,4 km).