Un videoclip postat de prim-ministrul italian Giorgia Meloni arată teroriști Antifa cum roiesc și bat cu sălbăticie un polițist la Torino, sâmbătă, în timpul unui marș de protest față de evacuarea activiștilor din decembrie dintr-o clădire ocupată ilegal, cunoscută sub numele de centrul social Askatasuna, care fusese preluată de stânga în urmă cu aproximativ treizeci de ani.
Violențe extreme la Torino
Intrușii au îndreptat un laser verde spre ofițerul lipsit de apărare și l-au lovit în mod repetat cu pumnii, picioarele și ciocanele, după ce acesta a căzut și a încercat să scape de mulțime.
Georgia Meloni reacționează puternic
„Ceea ce s-a întâmplat astăzi la Torino, în timpul demonstrației antagoniștilor împotriva evacuării clădirii Askatasuna, este grav și inacceptabil.
O evacuare legitimă a unei proprietăți ocupate ilegal a fost folosită ca pretext pentru a dezlănțui violență, incendieri, aruncarea de petarde și agresiuni organizate, până la punctul de a lovi un vehicul blindat al poliției. Imaginile ofițerului agresat vorbesc de la sine: nu avem de-a face cu protestatari, ci cu indivizi care acționează ca dușmani ai statului.
Cei care au plătit prețul au fost ofițerii de aplicare a legii, forțați să se confrunte cu un adevărat război de gherilă urbană, și unii jurnaliști, atacați în timp ce își făceau treaba. Lor se adresează întreaga mea solidaritate, împreună cu cea extinsă către cetățenii care au fost afectați, care au plătit prețul violenței oarbe și deliberate.
Aceasta nu este disidență și nici protest: acestea sunt atacuri violente cu scopul de a lovi Statul și pe cei care îl reprezintă. Și din acest motiv trebuie tratate pentru ceea ce sunt, fără reduceri și fără justificări.
Guvernul și-a făcut partea, consolidând instrumentele de combatere a impunității. Acum este esențial ca și sistemul judiciar să își facă pe deplin partea sa, astfel încât episoadele de laxism să nu se repete, care în trecut au anulat măsuri sacre împotriva celor care devastează orașele noastre și îi atacă pe cei care le apără.
Apărarea legalității nu este o provocare: este o datorie. Statul nu dă înapoi în fața violenței falșilor revoluționari obișnuiți cu impunitatea și se află, fără ambiguitate, de partea celor care poartă uniformă, a celor care oferă informații și a celor care respectă regulile de conviețuire civilă.”
Reacția lui Matteo Salvini
Matteo Salvini, viceprim-ministru și ministru al Infrastructurii și Transporturilor, a postat o înregistrare video a revoltei, adăugând: „Delincvenții, cei de la Askatasuna: mai răi decât ei sunt doar cei care îi apără, îi răsfață, îi justifică sau îi protejează. Solidaritate cu femeile și bărbații din Forțele de Poliție, înainte cu viteză maximă cu arestări, evacuări și un nou pachet de securitate.”
Violențe la centrul social Askatasuna
Centrul social Askatasuna din Torino, Italia, a fost evacuat în această dimineață devreme, punând capăt a aproape 30 de ani de ocupație. Operațiunea a implicat poliția politică DIGOS și vehicule blindate, mai multe străzi fiind sigilate. Poliția a intrat în clădirea fostei municipalități cu patru etaje dimineața devreme pentru a efectua percheziții și apoi a sigilat incinta. Potrivit activiștilor, șase persoane se aflau în interiorul clădirii în momentul raziei. Locuințele a aproximativ zece activiști legați de centru și de colectivele studențești au fost percheziționate în același timp, în legătură cu recentele proteste de solidaritate cu Palestina, inclusiv o acțiune la sediul producătorului de arme Leonardo.
Reacția primarului din Torino
...Primarul orașului Torino, Stefano Lo Russo, a declarat că orașul s-a retras dintr-un „pact de colaborare” cu Askatasuna, care era în vigoare de la începutul anului 2024, când consiliul municipal a recunoscut oficial clădirea ocupată drept „bun comun” și a început un proces de gestionare partajată. Biroul primăriei a declarat că inspecțiile autorităților de securitate publică au constatat încălcări ale condițiilor acordului.
Askatasuna, al cărui nume înseamnă „libertate” în bască, a fost un punct central de referință pentru stânga autonomă și radicală a orașului din 1996. De-a lungul anilor, a găzduit adunări politice, evenimente culturale, concerte și servicii comunitare, inclusiv consiliere privind locuințele, activități pentru copii și proiecte de ajutor reciproc. Centrul a fost, de asemenea, implicat îndeaproape în ciclurile majore de proteste din Torino, de la mișcarea No TAV din Valea Susei până la mobilizările anti-război și antifasciste.
Tensiune mare la Torino în timpul demonstrației pentru centrul social Askatasuna, care a fost evacuat în ultimele săptămâni.
Protestatarii au aruncat cocktailuri Molotov, rachete de semnalizare și artificii, iar poliția a folosit gaze lacrimogene ca răspuns, formând un cordon strâns blocându-le calea.
Protestatarii autonomiști și anarhiști, unii cu fețele acoperite, erau în acțiune pe Corso Regina Margherita. Poliția a început apoi să avanseze, atât cu personal, cât și cu tunuri cu apă, către grupurile adverse, încercând să le forțeze să se retragă. Mai multe containere de gunoi au fost incendiate.
Autonomiștii au efectuat, de asemenea, o razie la clădirea universității din Campusul Einaudi, unde au fost raportate alte ciocniri, cu obiecte aruncate și forțe de poliție care au atacat.





























Comentează