Vieți salvate cu ajutorul credincioșilor parohiei băcăuane Stănișești care au donat sânge

Autor: Ioana Necula, Redactor

Publicat: 31-05-2021

Actualizat: 31-05-2021

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Credincioșii Parohiei Stănișești din județul Bacău au făcut un gest nobil de filantropie creștină.

16 dintre membrii comunității parohiale au donat sânge joi, 27 mai 2021, la Centrul de Transfuzie Sanguină Bacău, pentru a veni în ajutorul celor care au nevoie urgent de sânge.

Ei au fost însoțiți de preotul lor paroh, Pr. Ionel-Codrin Gheorghiță, care la rândul lui a donat sânge.

Acțiunea face parte din Campania „Donează sânge, salvează o viață!” derulată de Patriarhia Română.

Campania, desfășurată local la al treilea sezon, s-a desfășurat cu binecuvântarea Arhiepiscopului Ioachim și coordonată de Părintele protopop de Sascut Vasile Abageru, fiind organizată cel puțin o dată pe an.

Anual, doar 2% din populația României donează sânge, un procent infim raportat la necesităţile stringente ale unui pacient.

În fiecare zi, la nivel naţional este nevoie de minim 1.000 litri de sânge, iar 450 ml de sânge donat ar putea salva trei vieți, conform basilica.ro.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri