Preşedintele Federaţiei Ruse, Vladimir Putin, a aprobat noua Strategie de Securitate Naţională a ţării, care constată că "forţe distructive" interne şi externe încearcă să folosească actualele provocări pentru a destabiliza Rusia, transmite sâmbătă EFE.
Documentul, de 43 de pagini, publicat sâmbătă pe portalul digital de informaţii guvernamentale, subliniază că sporirea infrastructurii militare a NATO în apropierea frontierelor ruse şi exerciţiile pentru posibila folosire a armelor nucleare împotriva Rusiei cresc ameninţările militare cu care se confruntă ţara, informează Agerpres.
"Forţe distructive din exterior şi din interiorul ţării încearcă să folosească dificultăţile socio-economice obiective în Federaţia Rusă pentru a stimula procese sociale negative şi pentru a agrava conflicte interetnice şi interconfesionale", se menţionează în text.
Noua Strategie, care o înlocuieşte pe cea aprobată la 31 decembrie 2015, semnalează că dezvoltarea rapidă a tehnologiilor informaţiei şi comunicaţiilor este însoţită de posibilitatea sporirii ameninţărilor pentru siguranţa cetăţenilor, a societăţii şi a statului.
"Folosirea în Federaţia Rusă a tehnologiilor informaţiei şi a echipamentelor de telecomunicaţii străine creşte vulnerabilitatea resurselor informatice ruse, inclusiv instalaţiile de infrastructură critice", se menţionează în document.
Pentru a face faţă acestei provocări, noua strategie îşi propune să sporească securitatea şi stabilitatea sistemului de alimentare cu energie, a sectorului rus de internet şi a altor infrastructuri, precum şi să blocheze controlul străin asupra funcţionării acestor sisteme.
În ceea ce priveşte securitatea economică, documentul subliniază nevoia de "a depăşi dependenţa critică a economiei ruse de importul de tehnologii şi echipamente" şi de a întări sistemul financiar al ţării şi suveranitatea sa. În acest scop, printre alte măsuri, noua strategie are în vedere reducerea folosirii dolarului american în comerţul cu străinătatea.
Noua strategie include şi un capitol referitor la "apărarea valorilor etico-spirituale tradiţionale ruse, a culturii şi memoriei istorice" şi acuză Statele Unite şi aliaţii lor că atentează la aceste valori. "Sabotajul informativo-psihologic şi 'occidentalizarea' culturii sporesc pericolul ca Federaţia Rusă să-şi piardă suveranitatea culturală", avertizează documentul.
Vladimir Putin adoptă noua Strategie de Securitate: crește riscul unui atac nuclear asupra Rusiei
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

640
O nouă problemă majoră de securitate în Europa și America de Nord - Ținta principală sunt adolescenții
640

49
Soartă tragică pentru balena eșuată în largul unei insule germane: ”Suntem de părerea fermă că animalul va muri acolo”
49

1.195
Trump: SUA sunt 'STUPIDE' - Judecătorii Curții Supreme, sceptici faţă de ordinul liderului american de a restricţiona cetăţenia prin naştere
1.195

44
Cine va păstra câinele? - Lege privind custodia comună a animalelor de companie, adoptată de parlamentul Braziliei
44

1.036
VIDEO Ucraina continuă loviturile asupra infrastructurii petroliere ruse - Rafinăria din Ufa este în flăcări
1.036

2.938
O studentă a găsit metoda perfectă de copiat la teste. Aceasta a transformat-o într-o adevărată afacere
2.938

2.821
Scandalul Epstein zguduie administrația. Trump ia în calcul schimbarea procurorului general: numele surpriză care circulă la Casa Albă
2.821

2.581
SUA au arătat lipsă de respect faţă de celelalte ţări membre ale NATO, afirmă un înalt consilier al preşedintelui polonez
2.581

4.629
Trump, primul discurs oficial de la Casa Albă despre războiul cu Iranul: între promisiuni de pace și amenințarea de a-i trimite 'înapoi în epoca de piatră'
4.629

2.937
Mesaj din lumea de altădată: ce scria pe o hârtie din interiorul unei sticle aruncată în mare în 1886
2.937

829
Șeful NATO merge la Washington: vizită crucială pentru viitorul NATO în mandatul lui Trump
829

627
Ultimul bilanț al numărului victimelor din războiul purtat de SUA și Israel împotriva Iranului
627

2.330
Povestea bărbatului care a cumpărat un teren cu 19.000 de dolari și și-a făcut propria 'țară': Are aproximativ 25.000 de 'cetățeni' din peste 120 de țări
2.330
















Comentează