Vladimir Putin se alătură SUA și începe căutarea submarinului dispărut cu 44 de oameni la bord: Peste 4.000 de militari sunt mobilizați

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 23-11-2017

Actualizat: 23-11-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Rusia a anunţat că a trimis joi o navă militară spre Argentina, pentru a ajuta la găsirea submarinului San Juan, dispărut în urmă cu opt zile în sudul Oceanului Atlantic, cu peste 40 de oameni la bord, informează AFP.

'Rusia şi-a oferit ajutorul pentru operaţiunile de căutare şi salvare', a anunţat Kremlinul într-un comunicat, publicat în urma unei convorbiri telefonice care a avut loc miercuri seara între preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său argentinian Mauricio Macri, în timpul căreia Putin şi-a exprimat 'sprijinul', scrie agerpres.ro.

Citește și: Premierul Mihai Tudose le furnizează material procurorilor DNA! Dezvăluirea INCENDIARĂ făcută, joi, în Parlament

Ministerul rus al Apărării a precizat joi că este vorba de o navă pentru cercetări ştiinţifice, Iantar', care s-a aflat până acum în largul coastei de vest a Africii.

Această navă oceanografică dispune de echipamente ce permit 'efectuarea de căutări la o adâncime ce ajunge până la 6.000 de metri', cu ajutorul a două mini-submarine, a precizat ministerul într-un comunicat citat de agenţiile de presă ruse.

Citește și: Primarul Gabriela Firea are propriul ziar! Cine se ocupă de el – a colaborat și în trecut cu edilul Capitalei

San Juan, un submarin al marinei argentiniene, a dispărut cu 44 de membri ai echipajului său la 15 noiembrie şi de atunci nu a mai dat semne de viaţă. Dacă submersibilul se află în imersiune, persoanele la bord ar putea fi lipsite de oxigen, rezervele fiind în mod teoretic epuizate în şapte zile.

Cercetările, la care participă deja în mod activ SUA, Marea Britanie, Franţa, Brazilia şi Chile, mobilizează mai mult de 4.000 de persoane pe o zonă ce echivalează cu suprafaţa Franţei.

Citește și: Ordonanța de Urgență pe care o pregătește Guvernul Tudose! Premierul anunță că va REZOLVA „singura problemă reală” .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri