Directorul ANM anunță un scurt episod de iarnă care lovește puternic Romania: Vom avea ninsori, ploi abundente și temperaturi scăzute

Autor: Alice Draghici

Publicat: 18-11-2025 09:50

Actualizat: 18-11-2025 10:33

Article thumbnail

Sursă foto: Bucuresti

Vremea rea a făcut deja pagube în mai multe zone din țară și potrivit meteorologilor nici în zilele următoare nu va fi mai bine. Mii de gospodării din Harghita au rămas fără electricitate din cauza vântului puternic, iar în Braşov, pompierii au fost chemaţi după ce rafalele au luat pe sus mai multe acoperişuri. În alte zone, stâlpii sau copacii de electricitate au fost doborâţi. În Timiş şi Bihor, ploile torenţiale au fost însoţite de tunete şi fulgere. 

De marți de la ora 10.00 până miercuri la ora 14.00 este în vigoare în întreaga țară o informare meteorologică de ploi importante cantitativ, precipitații mixte și ninsori, intensificări ale vântului și răcire a vremii.

Vor fi precipitații în cea mai mare parte a țării. Va ploua în Oltenia, Muntenia și Dobrogea unde se vor acumula cantități de apă de 20...30 l/mp.

În Transilvania și Moldova vor fi precipitații mixte, iar în noaptea de marți spre miercuri (18/19 noiembrie) va ninge și local se va depune strat de zăpadă cu grosimi de 2...6 cm și izolat de 10...12 cm. La munte treptat vor predomina ninsorile și se va depune strat de zăpadă, în special pe creste unde va depăși 15 cm.

Local și temporar vântul va avea intensificări pe parcursul zilei în estul, sud-estul și centrul teritoriului, iar noaptea în regiunile sudice, cu rafale în general de 40...60 km/h.

Vremea va intra într-un proces de răcire care va continua și pe parcursul zilei de miercuri (19 noiembrie), când temperaturile maxime se vor situa între 4 și 11 grade.

Ce spune directorul ANM

„În noaptea care urmează ninsorile vor fi prezente în toată zona montană, este posibil să consemnăm un nou strat de zăpadă chiar și în zonele mai joase de relief din partea centrală și estică a țării unde vor fi precipitații mixte.

Diferențele de temperatură vor fi de interes pe parcursul zilei de azi pentru că în jumătatea nordică a țării deja masa de aer rece va determina temperaturi care nu vor depăși 8-10 grade C, în timp ce în sud-est vor mai fi posibile valori ridicate înspre 19-20 de grade”, a declarat meteorologul Elena Mateescu (ANM), într-o intervenție la Digi 24.

Miercuri, cu ploi și vânt

Ziua de mâine va fi caractezizată la scara întregii țări de temperaturi cuprinse între 5 și 10 grade doar în extermitatea de vest a țării.

„Din punct de vedere al precipitațiilor vorbim de cantități care prin acumulare se vor situa între 20-25 l/mp și izolat peste 30-40 l/mp.

De altfel informarea meteo rămâne în vigoare până joi dimineață la ora 10.00 și vizează ploi importante cantitativ, ninsori la munte, precipitații mixte și intensificări ale vântului cu rafale între 40 și 60 km/h.

Inclusiv în București ne așteptăm la cantități de apă de 20-25 l/mp și viteze ale vântului de 35-40 km/h”, a precizat Mateescu.

Joi se îndreaptă vremea

Veștile sunt bune pentru că începând de joi temperaturile vor fi în creștere, vorbim de maxime între 9 până la 16 grade, pentru ca de vineri deja să putem consmemna valori de 20-21 de grade în partea de Sud a teritoriului.

Și weekendul aduce vreme bună cu temperaturi de până la 19 grade C în unele zone ale țării.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri