Zece blocuri au rămas fără curent electric, după ce un transformator dintr-o centrală dezafectată a luat foc

Autor: Roxana Ghiorghian

Publicat: 03-02-2020

Actualizat: 03-02-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Zece blocuri dintr-un cartier din municipiul Brăila au rămas fără curent electric, duminică noaptea, în urma unui incendiu izbucnit la un transformator aflat într-un punct termic dezafectat, au informat, luni, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Brăila, potrivit Agerpres.

Mai mulţi locatari din cartierul Obor au sunat la 112 speriaţi de o bubuitură puternică, urmată de un fum gros care ieşea dintr-o centrală dezafectată. 

La faţa locului s-au deplasat două autospeciale cu apă şi spumă, pompierii reuşind să lichideze incendiul în urma unei intervenţii care a fost îngreunată de o grămadă de deşeuri strânse în faţa uşii de acces în centrala termică.

Citește și: Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din judeţele Bihor şi Alba

Pentru remedierea situaţiei legate de realimentarea cu energie electrică a blocurilor afectate de distrugerea transformatorului, în zonă au intervenit două echipe de la Electrica. 

ISU Brăila a deschis o anchetă în acest caz şi urmează să stabilească motivul declanşării incendiului.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri