Zeci de mii de ruşi au sărbătorit sâmbătă în întreaga ţară trei ani de la anexarea provinciei ucrainene Crimeea, care a ajuns să facă parte din Rusia după o invazie militară rusă, cu toate că noul statut al acesteia nu este recunoscut de comunitatea internaţională, transmite EFE relatează agerpres.
Un grup de 11 deputaţi din Duma de Stat (camera inferioară a Parlamentului rus - n.r.) s-a deplasat în peninsulă pentru a participa la manifestările organizate cu prilejul "reunificării", aşa cum numeşte Rusia anexarea peninsulei, pe motiv că aceasta a aparţinut Rusiei până în 1954, când a fost făcută cadou ucrainenilor.
"În inimile şi minţile noastre, Crimeea a fost întotdeauna parte a Rusiei", a declarat înainte de vizită vicepreşedintele Dumei de Stat, Aleksandr Jukov.
La 18 martie 2014, preşedintele rus Vladimir Putin a semnat anexarea Crimeii în timpul unei ceremonii oficiale la Kremlin, decizie condamnată unanim de Occident şi care a dus la adoptarea de sancţiuni economice internaţionale împotriva Rusiei.
EFE remarcă că manifestările din acest an sunt mult mai modeste decât evenimentele din anii precedenţi. Dacă anul trecut însuşi Putin se deplasa în Crimeea într-un gest calificat de mulţi ca fiind o provocare, anul acesta niciunul dintre cei 11 deputaţi care au făcut deplasarea în peninsulă nu deţineau funcţii extrem de importante în stat.
Zeci de mii de ruşi aniversează trei ani de la anexarea Crimeii/ VIDEO
Explorează subiectul
Articole Similare

4
VIDEO impresionant din Afganistan: afganii merg la granița cu Pakistanu, pentru a prinde semnal la Internet, asta după ce talibanii au tăiat internetul în țară
4

3.014
Incident șocant în Germania: persoane necunoscute au tras într-un avion al armatei în timp ce decola / Explozie și un fulger de lumină
3.014

4.701
Șeful Pengatonului, anunț terifiant în fața sutelor de generali americani: 'SUA trebuie să se pregătească de război. Pacifismul este... naiv și periculos'
4.701

57
Cursa înarmărilor în Pacific - Japonia își dotează o navă de război cu rachete Tomahawk
57

2.135
Blocajul de la Washington are efecte la București și Chișinău: Ambasadele SUA anunță activitate redusă
2.135

40
Germania reia exporturile de armament către Israel
40

2.397
VIDEO În plin război, natura s-a dezlănțuit la Odesa - Cel puțin nouă persoane au murit în urma unui adevărat potop
2.397

68
Rezoluție ONU - Se înființează o nouă forță împotriva bandelor, în Haiti
68

118
Descoperire: radiografiile care ar putea permite depistarea precoce a cancerului
118

86
Florida a aprobat donarea unui teren în valoare de 66 de milioane de dolari pentru biblioteca prezidenţială Trump
86

3.354
UPDATE / VIDEO Împușcături și explozii în München: cel puțin o persoană a fost ucisă / Ce se știe până în prezent?
3.354

128
Trump avertizează că SUA sunt 'invadate din interior': Președintele sugerează să folosească 'orașele periculoase ca terenuri de antrenament'
128

4.220
Dimitri Medvedev îl ironizează pe Trump: Este greu să găseşti o pisică neagră într-o cameră întunecată, mai ales dacă nu există nicio pisică
4.220
Comentează