Zeci de utilaje de deszăpezire au acţionat pentru înlăturarea zăpezii de pe drumurile naţionale din Botoşani, în urma ninsorilor înregistrate în noaptea de marţi spre miercuri şi miercuri dimineaţă, au declarat, pentru AGERPRES, reprezentanţii Secţiei Drumuri Naţionale (SDN).
Potrivit acestora, pe parcursul nopţii de marţi spre miercuri, SDN a intervenit pe reţeaua de drumuri naţionale cu 29 de utilaje, iar în cursul dimineţii de miercuri acţionează cu 20 de autocamioane dotate cu lame şi răspânditor de materiale antiderapante.
"S-a acţionat în special pe drumurile Botoşani-Suceava şi pe Botoşani-Siret, acolo unde şi la această oră încă mai există pe partea carosabilă zăpadă frământată. Din acest motiv recomandăm şoferilor să ruleze cu prudenţă", au precizat reprezentanţii SDN.
În timpul intervenţiilor utilajelor SDN au fost împrăştiate aproximativ 300 de tone de nisip şi sare.
De asemenea, pe drumurile judeţene s-a intervenit cu 15 utilaje de deszăpezire.
Zeci de utilaje de deszăpezire au intervenit în urma ninsorilor din ultimele 12 ore, în Botoșani
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Ce zodii vor da lovitura în decembrie: Schimbări profunde și remarcabile la final de an
0

1
Mamă și doi copii, cetățeni străni, salvați de jandarmii montani după ce au rămas blocați în Munții Orăștiei
1

1.108
Gheorghe Dincă, atacat în penitenciar de un deținut periculos. „M-au mai amenințat printre gratii”
1.108

2.629
Ies la lumină grave erori în ancheta crimei din Teleorman: Polițiști și procurorul de caz, luați în vizor
2.629

20
Sărbătorile zilei din 17 noiembrie 2025 - Sf. Ier. Grigorie Taumaturgul, episcopul Neocezareei, și Ghenadie, patriarhul Constantinopolului; Sf. Cuv. Lazăr Zugravul
20

2.362
Rușii au atacat puternic la granița României: A fost emis mesaj RO-Alert pentru locuitorii din zonă
2.362

494
Percheziţii pentru proxenetism, camătă, jocuri de noroc şi violenţe
494

1.920
Trafic de coșmar în jumătate din țară: Drumuri naționale și autostrăzi importante afectate de condițiile meteo
1.920

1.472
VIDEO Ministrul Sănătății, despre raportarea nosocomialelor: "Am modificat normativul după care funcţionează secţiile de ATI"
1.472

1.820
Program special de sărbători la Catedrala Națională: când se poate vizita și ce slujbe vor avea loc
1.820

931
Motivele pentru care ajungi 'într-un punct mort' când aplici pentru un nou job și cum ieși din el - Platformele nu mai sunt locuri unde 'încarci CV-ul și aștepți'
931

1.238
Ministrul Sănătății, declarații tranșante: de ce nu au ce căuta bijuteriile și unghiile false în Terapie Intensivă
1.238

976
Urmează să devii părinte? Iată topul celor mai populare nume în 2025 pentru bebelușii Generației Beta – factorii care le influențează alegerea
976


















Comentează