Guvernul din Zimbabwe a dezminţit joi informaţiile referitoare la moartea preşedintelui Robert Mugabe (91 de ani), aflat în prezent în Asia, relatează AFP.
''Preşedintele este bine'', titra cotidianul guvernamental Herald. ''Puteţi să fiţi siguri că vor mai fi zvonuri privind moartea preşedintelui în fiecare an în ianuarie'', a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului, George Charamba, citat de ziar.
La fiecare început de an, preşedintele Mugabe, la putere din 1980, îşi petrece vacanţa în străinătate şi în fiecare an apar zvonuri pe reţelele sociale despre spitalizarea sau chiar despre decesul său.
Potrivit publicaţiei, Mugabe, cel mai bătrân preşedinte în exerciţiu din lume, se află în acest an în ''Extremul Orient''.
Charamba a acuzat site-ul de internet ZimEye că a propagat zvonul: ''Acesta este modul prin care acest site încearcă să-şi sporească accesările pentru a face bani murdari'', a afirmat el în Herald.
Site-ul susţine că Mugabe a decedat în Singapore.
În 2011, Wikileaks dezvăluia o telegramă diplomatică americană, datând din 2008, care afirma în acea perioadă că Mugabe suferă de cancer la prostată şi că nu mai are decât cinci ani de trăit.
Zimbabwe: Guvernul dezminte informaţiile privind moartea preşedintelui Robert Mugabe
Explorează subiectul
Articole Similare

13
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
13

282
Uniunea Europeană ar putea avea propria armată: Anunțul venit direct de la Bruxelles
282

1.100
NATO începe negocierile despre Groenlanda şi Arctica
1.100

3.151
Ucraina a schimbat locul: A lovit Rusia într-un punct-cheie
3.151

49
Argentina: Principalul focar de incendiu din Patagonia a distrus aproape 12.000 de hectare de păduri şi terenuri agricole
49

1.185
Preşedintele Iranului acuză SUA și Israelul: 'Duşmanul a adus în ţară terorişti instruiţi. Huliganii şi teroriştii trebuie opriţi'
1.185

19
Papa Leon spune că se roagă pentru pace în Iran, Siria și Ucraina
19

3.680
Încă un scandal cu Benjamin Netanyahu: Ce fotografii au apărut cu soția celui mai puternic om din Israel
3.680

3.668
VIDEO Donald Trump a aflat numărul uriaș de protestatari uciși în Iran: Liderul SUA analizează o serie de potenţiale opţiuni militare
3.668

2.578
Editorial New York Post: Comparație tulburătoare între primarul New York-ului și Nicolae Ceaușescu. 'Colectivismul dă fiori'
2.578

3.657
Starea lui Ramzan Kadîrov se agravează. Surse din GUR relatează că rinichii lui au cedat
3.657

110
Un oficial american compară ameninţările guvernului britanic faţă de platforma X cu modul în care Rusia lui Vladimir Putin controlează informaţia
110

82
De frica Rusiei, Suedia dă 1,6 miliarde de dolari pe sisteme de apărare aeriană
82

















Comentează