Victoria CARIEREI pentru Simona Halep: Românca a SPULBERAT-O pe Șarapova, după un meci absolut senzațional - VIDEO

Simona Halep

Simona Halep a câștigat în premieră în fața Mariei Șarapova. Românca a reușit un meci spectaculos, reușind s-o învingă în două seturi pe rusoaică în doar o oră și 12 minute, scor 6-2, 6-2.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a obţinut, miercuri, primul succes în faţa rusoaicei Mariei Şarapova, locul 104 WTA, beneficiară a unui wild card, în opt meciuri, impunându-se cu scorul de 6-2, 6-2, şi calificându-se în sferturile de finală ale China Open.

Halep, 26 de ani, a jucat perfect în acest meci, reușind să fie agresivă în fiecare punct și să controleze schimburile. Simona a jucat extrem de sigur, a servit foarte bine și a profitat de fiecare greșeală făcută de Sharapova, 30 de ani.

Sharapova și-a pierdut de cinci ori serviciul, reușind un singur break, și a făcut 36 de greșeli neforțate. În schimb, Halep a jucat perfect și a știut să gestioneze fiecare game.