11 morți și 51 de răniți într-o clădire de birouri cuprinsă de flăcări în China (video)

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 16-11-2023

Actualizat: 16-11-2023

Cel puţin 11 persoane au murit şi alte 51 au fost spitalizate în urma unui incendiu declanşat joi în clădirea unei companii din provincia Shanxi, în nordul Chinei, a anunţat postul public de televiziune CCTV, citat de AFP, conform Agerpres.

"Moartea a 11 persoane a fost confirmată, dar numărul exact al victimelor este în curs de evaluare", a precizat sursa citată.

"Un număr de 63 de persoane au fost evacuate în total, dintre care 51 au fost transferate" spre un spital local, a adăugat CCTV.

Incendiul a izbucnit în jurul orei 06:50 (22:50 GMT miercuri) într-o clădire cu patru etaje a companiei de producţie a cărbunelui Yongju din oraşul Luliang, provincia Shanxi, potrivit presei de stat. "Operaţiunile de salvare sunt în desfăşurare, iar cauza incendiului este în curs de investigare", a indicat sursa citată.

Accidentele industriale sunt frecvente în China din cauza nerespectării normelor de securitate.  În iulie, 11 oameni au murit după ce acoperişul unei săli de sport s-a prăbuşit.

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri