88 de ani diferenţa între cel mai vârstnic şi cel mai tânăr cititor al Bibliotecii Judeţene Buzău

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 17-03-2026 10:26

Article thumbnail

Sursă foto: facebook.com

Cel mai tânăr utilizator al serviciilor Bibliotecii Judeţene "V.Voiculescu" Buzău este o fetiţă născută în anul 2023, cu 88 de ani mai mică decât cel mai vârstnic cititor, informează reprezentanţii instituţiei, potrivit Agerpres.

Potrivit reprezentanţilor bibliotecii, în 2024 erau înscrişi aproximativ 17.000 de utilizatori activi, fiind înregistrate peste 64.000 de vizite în secţiile instituţiei.

În anul 2025, numărul utilizatorilor înscrişi a crescut la peste 17.200, cu aproximativ 87.200 de vizite.

Valoarea unităţilor de bibliotecă intrate în colecţia Bibliotecii a depăşit suma de 159.000 de lei.

"Referitor la intrările documentelor de bibliotecă (cărţi, periodice, documente multimedia,...): în 2024 au intrat 4.358 unităţi în valoare de 16.1822,80 lei, din care donaţii 2.011 unităţi în valoare de 60.651,66 lei. În 2025 au intrat 5.027 unităţi în valoare de 159.965,10 lei, din care donaţii 1.562 unităţi în valoare de 22.406,12 lei. Achiziţia documentelor de bibliotecă şi acţiunile culturale propuse în 2026 depind exclusiv de bugetul ce urmează a fi aprobat în perioada următoare. Ne dorim să menţinem achiziţia de documente de bibliotecă măcar la nivelul anului 2025, dacă nu chiar să o depăşim. Pentru 2026 ne propunem menţinerea vie a manifestărilor tradiţionale Bibliotecii Judeţene 'V. Voiculescu': Festivalul Primăvara Poeţilor, Ziua Cititului împreună, Ziua lecturii, Săptămâna lecturii şi cărţii pentru copii, Ludoteca din grădină, Tabăra din cartier, Clubul de lectură (...), Zilele 'Pamfil Şeicaru', Zilele Bibliotecii Judeţene", a transmis, pentru AGERPRES, Biblioteca Judeţeană Buzău.

Între cele mai solicitate volume în anul precedent s-au evidenţiat operele "Dumbrava Minunată", scrisă de autorul Mihail Sadoveanu şi "Amintiri din copilărie", de Ion Creangă.

Printre cei mai tineri utilizatori ai bibliotecii se numără o fetiţă născută în anul 2023.

"Cele mai cerute titluri în 2025: 'Dumbrava minunată', autor Mihail Sadoveanu, 'Inocenţii', autor Ioana Pârvulescu, 'Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război', autor Camil Petrescu, 'Cititorul din peşteră', autor Rui Zink, 'Inimă de cerneală', autor Cornelia Funke, 'Hoţul de cărţi', autor Markus Zusak, 'Minunea', autor R.J. Palacio, 'Cât timp înfloresc lămâii', autor Zoulfa Katouh, 'Băiatul cu pijamale în dungi', autor John Boyne, 'Amintiri din copilărie. Poveşti. Povestiri', autor Ion Creangă (...) 'Invizibilii', autor Ioana Pârvulescu, 'Matilda', autor Roald Dahl, 'Baltagul', autor Mihail Sadoveanu, 'Jurnalul unui puşti', autor Jeff Kinney. Cel mai tânăr utilizator este o fetiţă născută în iulie 2023, utilizator al serviciilor oferite de Secţia împrumut şi lectură pentru copii şi a Proiectului 'Ludoteca din grădină'. Cel mai vârstnic cititor este o doamnă născută în luna august 1935", informează instituţia de cultură.

Biblioteca Judeţeană "V. Voiculescu" invită publicul şi iubitorii de poezie la o ediţie specială a Festivalului "Primăvara Poeţilor", aflat la a XVII-a ediţie, sub titlul Festivalul "Primăvara Poeţilor în Devenire". Evenimentul va avea loc pe 20 martie 2026, începând cu ora 14:00, la sediul bibliotecii. Participanţii sunt invitaţi să îşi împărtăşească creaţiile proprii, oferind publicului ocazia de a descoperi talente locale inedite sau poezii preferate.

Google News
Comentează
București
Temperatură14°C
Variabil
România
Vânt2km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri