AC Milan, ţinută în şah de Lecce în Serie A

digisport.ro
AC Milan

Echipa AC Milan a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida disputată în deplasare cu formaţia Lecce, sâmbătă, în etapa a 12-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Milanezii au condus cu 2-0 pe Stadio Via del Mare, prin golurile marcate de francezul Olivier Giroud (28) şi olandezul Tiijani Reijnders (35), însă gazdele au restabilit egalitatea în cursul reprizei secunde, graţie reuşitelor lui Nicola Sansone (66) şi Lameck Banda (70), potrivit Agerpres.

Oaspeţii au încheiat jocul în zece jucători, după ce Olivier Giroud a primit al doilea cartonaş galben în minutul 90+3.

AC Milan ocupă poziţia a treia în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce Lecce se află pe locul 14, la egalitate de puncte (14) cu Genoa, care a învins vineri pe teren propriu formaţia Hellas Verona (1-0) printr-un gol marcat de fundaşul român Radu Drăguşin în finalul primei reprize (44).