Accesul turiştilor va fi permis din nou în Dubai începând cu 7 iulie, a informat centrul media din acest oraş-stat, după mai bine de trei luni de carantină pentru a stopa răspândirea epidemiei de COVID-19, transmite AFP preluat de agerpres.
Citând Comitetul suprem pentru gestionarea crizelor şi a dezastrelor, centrul a oferit o listă de protocoale pe care călătorii trebuie să le respecte pentru a li se permite accesul în emirat.
Turiştii vor trebui "să prezinte un test negativ pentru noul coronavirus efectuat cu mai puţin de 96 de ore înainte sau să se supună unui test pe aeroportul din Dubai". Persoanele testate pozitiv vor trebui să se supună unei perioade de carantină de 14 zile.
De asemenea, vizitatorii trebuie să facă dovada unei asigurări internaţionale de sănătate, să descarce o aplicaţie mobilă pentru a comunica informaţii personale şi să completeze o "declaraţie de sănătate".
Cetăţenii şi persoanele care au rezidenţă în Dubai vor avea voie să călătorească începând de marţi.
În Emiratele Arabe Unite, din care Dubaiul face parte, s-au înregistrat oficial peste 45.000 de cazuri de COVID-19 şi 302 decese.
Accesul turiştilor în Dubai va fi permis din nou începând cu 7 iulie
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

10
Inundații în sudul Rusiei: cinci persoane și-au pierdut viașa, iar alte mii au fost evacuate
10

125
Cerere disperată a Ucrainei: propune Rusiei un armistiţiu privind lovirea infrastructurilor energetice
125

184
Trump amenință cu distrugerea totală a podurilor și centralelor Iranului în câteva ore. Acesta nu este îngrijorat de acuzațiile de crime de război
184

351
Reacție de la Teheran: liderul suprem al Iranului aduce un omagiu șefului spionajului Gardienilor Revoluției, ucis într-un atac israelian
351

30
OpenAI solicită unor state să investigheze comportamentul anticoncurențial al lui Elon Musk
30

505
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a lovit cu drone unul dintre cele mai importante noduri de export petrolier ale Rusiei de la Marea Neagră
505

476
Ucraina lovește unitatea chimică ce alimentează producția de muniție a Rusiei
476

76
Donald Trump, a somat din nou Iranul să deschidă Strâmtoarea Ormuz
76

718
România își face loc printre marile puteri auto ale Europei: A depășit țări precum Ungaria, Italia, Suedia și Portugalia
718

1.595
Salvarea spectaculoasă din Iran - Trump amenință cu închisoarea un jurnalist
1.595

1.388
Iran refuză să cedeze: SUA 'nu sunt pregătite' pentru un armistiţiu permanent. Strâmtoarea Ormuz nu se redeschide
1.388

116
Populația sufocă Pământul - Suntem prea mulți
116

2.950
Verdict istoric: Rusia, scoasă din joc de Ucraina în zonele ocupate
2.950
















Comentează