Accident feroviar cu doi morţi şi mai mulţi răniţi. Circulaţia este BLOCATĂ între Italia şi Austria

Autor: Redactia Stiripesurse.ro

Publicat: 26-04-2017

Actualizat: 26-04-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Doi lucrători feroviari italieni şi-au pierdut viaţa şi alţi trei au fost răniţi grav într-un accident care a provocat închiderea temporară a principalei linii de cale ferată între Italia şi Austria, transmite AFP, potrivit agerpres.

Accidentul a avut loc în noaptea de marţi spre miercuri, în timpul unor lucrări de mentenanţă în apropiere de Bressanone, în nordul Italiei, pe linia feroviară spre Pasul Brenner, care leagă Italia de nordul Europei, via Austria.

Erdogan tună şi fulgeră la uşa Europei: 'Turcia nu poate aştepta la nesfârşit!'

În timpul lucrărilor, frânele unui vehicul feroviar care se afla pe şine se pare că au cedat, acesta lovindu-se de un alt vehicul, provocând o explozie puternică.

Pentru desfăşurarea anchetei, traficul a fost întrerupt între Bressanone şi Fortezza, circa 10 km mai la nord, şi nu va fi redeschis mai devreme de miercuri după-amiază.

Transportul pasagerilor între cele două oraşe este asigurat de autobuze, au informat căile ferate italiene.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri