Poliţia germană a percheziţionat marţi circa zece apartamente în cadrul unei operaţiuni împotriva unor presupuşi extremişti de dreapta care au format aşa-numitul grup "Cercul Arian al Germaniei", au anunţat procurori şi poliţia, informează dpa potrivit Agerpres.
Apartamentele vizate se află în landurile de nord Schleswig-Holstein şi Saxonia de Jos, precum şi în landul central Hessa.
Cei 12 suspecţi - cu vârste cuprinse între 19 şi 57 de ani - au înfiinţat grupul împreună cu alţii în oraşul Bad Segeberg din nordul Germaniei, în iulie 2019, potrivit biroului procurorului din Flensburg şi poliţiei landului Schleswig-Holstein.
Potrivit acestora, scopul grupului era de a declanşa violenţe cu caracter xenofob împotriva oamenilor şi proprietăţilor, precum şi delicte cu utilizare de arme. Însă nu există indicii cum că aceştia chiar ar fi planificat atacuri.
În timpul percheziţiilor, a fost confiscat un număr mare de dispozitive de stocare, precum şi droguri şi obiecte care intră sub incidenţa legii germane privind armele, a informat biroul procurorului din Flensburg.
Raidurile au continuat şi marţi dimineaţa. Anchetatorii sperau să găsească probe în susţinerea acuzaţiilor privind înfiinţarea unui grup infracţional şi care să facă lumină cu privire la rolul diferiţilor suspecţi.
Unii dintre aceştia au atras deja atenţia poliţiei în trecut din cauza încălcărilor privind regimul de arme şi a atacurilor xenofobe.
Acțiune a poliției germane - Percheziții la locuințele unor extremiști de dreapta
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

0
Haosul continuă pe aeroportul din Dubai: patru răniţi, după ce două drone au căzut în zonă
0

5
VIDEO Doi morţi şi cinci răniţi la Harkov, într-o lovitură a unei drone ruseşti
5

24
Haos în traficul aerian din cauza războiului din Orientul Mijlociu: zboruri suspendate și mii de pasageri blocați
24

2.758
Iranul a publicat lista neagră cu următoarele ținte. Va bombarda verigile cheie ale americanilor
2.758

18
Șefa CE: „Revenirea la combustibilii fosili ruseşti ar fi o greşeală strategică. Prima responsabilitate a Europei este să-şi protejeze cetăţenii”
18

1.836
General-maior (r.) american, avertisment sumbru: „Posibil haos în economia mondială, dacă există mine în strâmtoarea Ormuz”
1.836

1.017
Tensiunile din Orientul Mijlociu agită piețele agricole: Prețurile cerealelor și uleiurilor 'o iau razna' (Bloomberg)
1.017

4.348
VIDEO Ambasadorul Japoniei a postat un clip cu experiența inedită trăită în România: 'Pantoful meu a fost înghiţit de noroi'
4.348

6.776
VIDEO Iranienii au scos din joc, printr-o metodă banală, temutele sisteme Patriot: acum inclusiv americanii le-au copiat stilul
6.776

2.186
Paște fără Lumina Sfântă de la Ierusalim? Războiul a închis bisericile și a anulat pelerinajele de la Mormântul Sfânt
2.186

5.040
VIDEO A fost lansat cel mai dur avertisment împotriva iranienilor de la venirea la putere a noului ayatollah: „Toate forţele noastre stau cu degetul pe trăgaci!"
5.040

4.807
Locul din Iran pe care Garda Revoluționară îl păzește cel mai bine și pe care SUA vizează să îl captureze. Ce se află pe 'Insula Interzisă'
4.807

1.679
Fiecare zi în plus de blocaje pe strâmtoarea Ormuz duce la 'consecințe catastrofale'. Efectul de domino care va lovi lumea mai dur decât se așteaptă
1.679

















Comentează