Acțiunile europene au închis marţi pe plus, consolidând începutul pozitiv al săptămânii

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 26-11-2025 05:56

Article thumbnail

Sursă foto: DCBusiness.ro

Bursele europene au avansat marţi, consolidând începutul pozitiv al săptămânii, pe fondul revenirii pieţelor americane şi al optimismului privind o posibilă reducere a dobânzilor de către Rezerva Federală, relatează Reuters, citat de news.ro.

Indicele pan-european Stoxx 600 a închis în urcare cu 0,9%, majoritatea burselor şi sectoarelor înregistrând creşteri la finalul sesiunii de la Londra.

Evoluţia reflectă impulsul venit din SUA, unde acţiunile au recuperat puternic luni, susţinute de interesul reînnoit pentru companiile din sectorul AI. Bursele din Asia-Pacific au urmat acelaşi trend în tranzacţiile nocturne.

Pieţele urmăresc îndeaproape orice indicii privind următoarea decizie monetară a Fed. În prezent, traderii atribuie o probabilitate de peste 80% unei reduceri de 0,25 puncte procentuale la şedinţa din decembrie, potrivit CME FedWatch.

Probabilitatea a crescut după comentariile preşedintelui Fed New York, John Williams, şi ale şefei Fed San Francisco, Mary Daly, care au sugerat deschiderea către o relaxare monetară.

COMPANII ÎN FOCUS

Banca olandeză ABN Amro a anunţat marţi că va elimina 5.200 de posturi până în 2028 pentru a eficientiza operaţiunile şi a reduce costurile. Instituţia a precizat, înainte de Capital Markets Day, că va vinde divizia de credite personale Alfam către Rabobank. Acţiunile ABN Amro au încheiat ziua în creştere cu 6,5%.

Titlurile Novo Nordisk au urcat cu 4,5% după ce compania daneză a prezentat rezultate pozitive dintr-un studiu intermediar al medicamentului experimental amycretin, considerat o terapie de nouă generaţie pentru obezitate şi diabet de tip 2. Aceste date au ajutat acţiunile să recupereze terenul pierdut luni, când au scăzut cu 5,8% în urma eşecului unui studiu pentru Alzheimer.

Compania britanică easyJet a raportat un profit operaţional peste estimări pentru anul fiscal încheiat. Acţiunile au scăzut cu 1,5%, după ce au recuperat pierderile iniţiale.

Sectorul tehnologic a rămas volatil: producătorul olandez de cipuri ASMI a pierdut 1,5%, în timp ce ASML a recuperat declinul din prima parte a zilei, închizând cu un avans de 0,2%.

RELAXARE ÎN SECTORUL DE APĂRARE PE FONDUL DISCUŢIILOR DE PACE

Acţiunile companiilor de apărare din Europa au oscilat puternic în ultima săptămână, pe fondul presiunilor SUA pentru avansarea discuţiilor privind un posibil acord de pace pentru Ucraina. Marţi, sectorul a avut o revenire modestă, după două sesiuni de scăderi accentuate. Printre companiile cu cele mai mari creşteri s-au numărat Renk (+4,6%) şi Rheinmetall (+1,7%).

Presupusul cadru pentru un acord de pace, care ar fi fost acceptat preliminar de Kiev potrivit unor relatări, a generat reacţii intense în Europa. Proiectul iniţial, redactat de oficiali americani şi ruseşti, fără consultarea Ucrainei, ar fi presupus concesii teritoriale semnificative şi o reducere majoră a armatei ucrainene.

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a reafirmat după reuniunea liderilor UE că ”teritoriul şi suveranitatea Ucrainei trebuie respectate”, iar doar Ucraina poate decide asupra forţelor sale armate şi a viitorului său.

BUDEGTUL DE TOAMNĂ DIN MAREA BRITANIE, URMĂRIT ATENT

Investitorii britanici se pregătesc pentru Bugetul de Toamnă, care va fi prezentat miercuri şi care ar putea include un număr important de majorări de taxe anunţate de ministrul de finanţe Rachel Reeves.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri