Adrian Şulcă, învins în optimi la Openul European de la Roma

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Sportivul român Adrian Şulcă s-a oprit în optimile de finală ale cat. 73 kg, sâmbătă, la Openul European de judo de la Roma, potrivit Agerpres.

Şulcă a intrat direct în turul secund, în care a câştigat lupta cu germanul Kevin Abeltshauser, dar apoi a fost învins în optimi de italianul Edoardo Mella, ulterior medaliat cu argint.

La feminin, Alexandra Pop a fost învinsă şi ea în optimile cat. 48 kg, de Eva Perez Soler (Spania), după ce fusese exceptată de la primul tur. Iberica a câştigat în cele din urmă medalia de aur.

România va mai avea trei reprezentanţi la Roma, duminică urmând să evolueze Eduard Şerban, Asley Gonzalez (ambii la cat. 100 kg) şi Mircea Croitoru (cat. +100 kg).

La competiţie participă 381 de judoka din 34 de ţări, 220 la masculin şi 161 la feminin.