Adrian Şulcă şi Alexandra Pop, pe podium la Openul European de judo

European Judo Union
judo

Sportivii români Adrian Şulcă şi Alexandra Pop au reuşit clasări pe podium, sâmbătă, la Openul European de judo de la Oberwart (Austria).

Şulcă s-a clasat pe locul al doilea la cat. 73 kg, după ce a fost învins în finală de elveţianul Nils Stump.

Şulcă l-a întrecut în optimi pe kazahul Angsarbek Gainulin, în sferturi l-a învins pe austriacul Herbert Wicker, iar în semifinale s-a impus în faţa britanicului Eric Ham.

În concursul feminin, la cat. 48 kg, Alexandra Pop a cucerit medalia de bronz. Pop a trecut în primul tur de kazaha Abiba Abujakinova, în sferturi a dispus de britanica Amy Platten, dar a pierdut semifinala cu cubaneza Vanesa Godines Aleman. În finala pentru bronz, Pop a câştigat în faţa belgiencei Lois Petit, informează Agerpres.

Tot la 48 kg, Florina Bădiceanu a pierdut în primul tur la slovena Marusa Stangar.

În limitele cat. 66 kg, sportivul român de origine rusă Petr Zhukov a cedat în primul tur în faţa kazahului Yermek Amangeldi.

România participă cu 10 judoka la competiţie, 7 la masculin şi 3 la feminin. Vor concura duminică Elemer Szocs, Szilard Radvanszki (ambii la cat. 81 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg), Mircea Croitoru, Vlăduţ Simionescu (ambii la cat. +100 kg), Serafima Moscalu (cat. 70 kg).

La competiţie s-au înscris 283 de judoka din 37 de ţări, 184 la masculin şi 99 la feminin.