Africa are nevoie urgent de 20 de milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 de la AstraZeneca pentru a se asigura că toate persoanele care au primit o primă doză pot face rapelul în intervalul recomandat de opt până la 12 săptămâni, a declarat joi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), relatează dpa.
De asemenea, sunt necesare alte 200 de milioane de doze din oricare vaccin anti-COVID-19 pentru imunizarea a 10% din populaţia continentului până în septembrie, a adăugat OMS.
Datele OMS arată că 28 de milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 de la diferiţi producători au ajuns în Africa, ceea ce corespunde cu mai puţin de două doze la 100 de persoane.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii a anunţat de asemenea că 1,5 miliarde de doze de vaccin anti-COVID-19 au fost administrate la nivel global.
"Africa are nevoie de vaccinuri acum. Orice pauză în campaniile noastre de vaccinare va conduce la pierderi de vieţi şi la pierderea speranţei", a declarat Matshidiso Moeti, directorul regional al OMS pentru Africa.
Este prea devreme pentru a spune dacă Africa se află în pragul unui al treilea val de coronavirus, a adăugat ea.
"Cu toate acestea, ştim că numărul cazurilor este în creştere şi că timpul trece aşa că apelăm urgent la ţările care şi-au vaccinat grupurile cu risc ridicat să accelereze distribuirea de doze pentru a proteja pe deplin persoanele cele mai vulnerabile", a afirmat Matshidiso Moeti.
Franţa este prima ţară care a oferit doze disponibile din stocurile sale şi a donat peste 31.000 de vaccinuri Mauritaniei, potrivit OMS. De asemenea, Parisul s-a angajat să împartă jumătate de milion de doze cu şase state africane în următoarele săptămâni.
Uniunea Europeană şi statele sale membre au fost de acord să ofere peste 100 de milioane de doze de vaccinuri către ţările cu venituri mici până la sfârşitul anului 2021, iar Statele Unite au fost, de asemenea, de acord să pună la dispoziţie 80 de milioane de doze ţărilor cu venituri mici, potrivit OMS.
Africa are nevoie urgent de 20 de milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 pentru rapel (OMS)
Articole Similare

961
Cursa spre Lună, blocată de o moleculă rebelă: Cum ține hidrogenul la sol visul american și care este următoarea mișcare NASA
961

84
Şeful diplomaţiei americane, Marco Rubio, anunţă un nou emisar al SUA pentru Tibet
84

3.153
Viktor Orban dezvăluie de ce Zelenski își permite să facă atacuri politice și insulte personale
3.153

59
1 din 5 europeni consideră că dictatura ar putea fi preferabilă (sondaj făcut în cinci ţări, printre care şi România)
59

65
JD Vance: Iranul nu a acceptat anumite "linii roşii" stabilite de Trump
65

657
Semnal de alarmă la nivel global. SUA vor să reia testele nucleare: 'Nu vom rămâne într-o poziţie intolerabilă de dezavantaj față de China și Rusia'
657

968
Cursa submarinelor nucleare e pe cale să inceapă, iar Washingtonul are motive serioase de îngrijorare
968

1.512
Crimă șocantă în lumea surfingului: 'Regele valurilor' a fost ucis în locuinţa sa din Costa Rica
1.512

1.361
Întâlnire la sediul FBI: Cătălin Predoiu și conducerea agenției americane discută extinderea cooperării împotriva crimei organizate
1.361

24
Vaticanul nu va lua parte la 'Consiliul pentru pace' al lui Trump pentru Gaza
24

77
Vicepremierul și ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, s-a întâlnit, la Washington, cu directorul FBI
77

1.951
Începe cel mai amplu proces din Israel: e comparabil cu cel de la Nurnberg / 300 de acuzaţi pentru atacurile din 7 octombrie
1.951

41
Data următoarei înfăţişări a lui Maduro în faţa justiţiei din SUA a fost amânată pentru 26 martie
41

















Comentează