Echipa egipteană de fotbal Al Ahly a cucerit Supercupa Africii pentru a opta oară în istoria sa, învingând cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, formaţia marocană Raja Casablanca, într-o partidă disputată miercuri la Al Rayyan, în Qatar.
La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 1-1. Raja a deschis scorul în prima repriză, printr-un autogol al lui Yasser Ibrahim (13), egiptenii reuşind să restabilească egalitatea în finalul jocului (90), prin Taher Ibrahim, introdus în joc în minutul 77.
La penalty-uri, fundaşul lateral Abdelilah Madkour, aflat la originea golului marocanilor, a şutat mingea peste bara transversală, consfinţind succesul egiptenilor.
Acest nou succes nu face decât să întărească dominaţia lui Al Ahly în fotbalul african. Clubul din Cairo are acum în palmares opt Supercupe continentale, zece trofee ale Ligii Campionilor Africii şi o Cupă a Confederaţiei Africane de Fotbal (CAF).
Supercupa Africii, în care s-au înfruntat câştigătoarea Ligii Campionilor (Al Ahly) şi cea a Cupei CAF (Raja Casablanca) a fost organizată pentru a treia oară în Qatar, după 26 de ediţii desfăşurate pe continentul african.
Al Ahly a cucerit Supercupa Africii pentru a opta oară
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Absent de la meciurile NBA în acest sezon, Damian Lillard, a câştigat concursul de aruncări de trei puncte pentru a treia oară în cariera sa
0

1
Scoţiei a învins Anglia, surprinzător, într-un meci din etapa a 2-a a Turneului celor Şase Naţiuni
1

1
Newcastle United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, după ce a învins-o pe Aston Villa
1

5
RC Lens a revenit pe primul loc în Ligue 1, după ce a surclasat-o pe Paris FC
5

9
Performanță de top: Bernadette Szocs și Eduard Ionescu cuceresc aurul la dublu mixt în WTT Star Contender Chennai
9

40
După a patra operaţie la piciorul stâng, Lindsey Vonn a dat veşti despre starea sa pe reţelele sociale
40

28
Real Madrid a urcat provizoriu pe primul loc în clasamentul primei ligi spaniole de fotbal
28

69
Juventus pierde în fața Interului și boicotează presa după un cartonaș roșu controversat
69

4.293
Incident la Jocurile Olimpice: un român a rupt clanța vestiarului și a blocat Germania înainte de aurul olimpic la sanie
4.293

114
Tenis: Karolina Muchova a câştigat primul său titlu WTA 1.000 din carieră
114

339
JO 2026: Clasamentul pe medalii după finalele de sâmbătă
339

35
JO 2026: olandezul Jens van 't Wout a câştigat al doilea său titlu olimpic, în proba de 1.500 de metri a concursului de patinaj viteză pe pistă scurtă
35

220
Serie A: Inter Milano, antrenată de Cristian Chivu, a învins pe Juventus Torino, sâmbătă, pe teren propriu
220

















Comentează