Al doilea titlu european consecutiv pentru Armand Duplantis la săritura cu prăjina

duplantis
Duplantis, în vârstă de 22 de ani, şi-a completat astfel palmaresul cu o nouă medalie de aur, după cele obţinute la Jocurile Olimpice de la Tokyo şi la Campionatele Mondiale desfăşurate luna trecută la Eugene (SUA).

El câştigase primul său titlu continental în 2018 tot în Germania, la Berlin. Ediţia din 2020 a Campionatelor Europene de atletism, programată la Paris, a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus.

Atletul suedez i-a învins în finala competiţiei din capitala Bavariei pe germanul Bo Kanda Lita Baehre (5,85 m) şi pe norvegianul Pal Haugen Lillefosse (5,75 m), medaliaţi cu argint, respectiv bronz.

Luna trecută, Armand Duplantis a stabilit un nou record al lumii (6,21 m), cu ocazia victoriei sale de la Eugene, unde a obţinut primul titlu mondial în aer liber din cariera sa.

Olandeza Femke Bol (22 ani) a cucerit sâmbătă a treia sa medalie de aur la Campionatele Europene de la Munchen, în proba de 4x400 m, alături de ştafeta ţării sale, după ce urcase deja pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 400 m şi 400 m garduri.