Al Hilal, formația PREGĂTITĂ de Răzvan Lucescu, A CÂȘTIGAT turul finalei Ligii Campionilor Asiei

Liga Campionilor

Al Hilal, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat manșa tur a finalei Ligii Campionilor Asiei, împotriva niponilor de la Urawa. Meciul s-a jucat în Arabia Saudită și s-a terminat cu scorul de 1-0.

Al Hilal a fost echipa mai prezentă în joc și și-a impus ritmul încă din primele minute, când a ratat ocazii foarte mari de gol. De altfel, în prima repriză doar echipa lui Răzvan Lucescu a contat, având o posesie de aproape 75% și 10 ocazii importante, dintre care patru terminate cu șuturi pe spațiul porții.

A doua repriză s-a desfășurat după aceleași coordonate, iar Al Hilal a reușit în cele din urmă să marcheze și să câștige mașa tur. ”Ruptura” s-a produs în minutul 60. Mohammed Al Burayk a centrat din flancul drept, portarul a ieșit greșit pe centrare, pe sub balon, iar atacantul Andre Carrillo a înscris cu o lovitură de cap.

Primul ”11” trimis în teren de Răzvan Lucescu: Al Muaiouf – Al Burayk, Jang, Albulayhi, Al Shahrani – Carillo, Al Faraj, Otayf, Al Dawasari – Giovinco, Gomis.

Manșa retur, de pe terenul japonezilor, este programată pe 24 noiembrie.