Al-Hilal o conduce cu 1-0 la pauză pe Flamengo, în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor: Echipa lui Răzvan Lucescu a deschis scorul în minutul 18

Răzvan Lucescu

Al-Hilal o conduce cu 1-0 la pauză pe Flamengo, în prima semifinală a Campionatului Mondial al Cluburilor. Singurul gol a fost reușit de mijocașul Salem Al Dawsari, în minutul 18, anunță MEDIAFAX.

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a dominat prima parte. Deși a pierdut la capitolul posesie (44%-56%), Al-Hilal nu le-a dat vreo șansă adversarilor să se apropie de poartă. Flamengo a terminat primele 45 de minute fără să expedieze vreun șut pe spațiul porții și trimițând spre poartă doar de trei ori.

Saudiții și-au creat șase șanse de gol, două dintre ocazii fiind finalizate cu șuturi cadrate. Au fost arătate patru caronașe galbene, două pentru Flamengo și două pentru Al-Hilal.

Marți s-a jucat și partida pentru locurile 5-6 de la Campionatul Mondial al Cluburilor. Esperance Tunis a câștigat cu 6-2 disputa cu Al-Sadd. La pauză a fost 4-1.