Numărătoarea voturilor a început duminică dimineaţă în Irlanda, a doua zi după alegerile legislative al căror rezultat se anunţă extrem de strâns pentru prim-ministrul Leo Varadkar, în timp ce un sondaj realizat la ieşirea de la urne sugerează că cele trei mari partide se află cot la cot, informează DPA şi France Presse potrivit Agerpres.
Potrivit unui exit-poll efectuat sâmbătă seară pentru cotidianul The Irish Times şi canalul naţional RTE, partidul şefului guvernului care îşi încheie mandatul, Fine Gael (centru-dreapta), ar obţine 22,4% din voturi, partidul republican de stânga Sinn Fein 22,3% şi celălalt mare partid irlandez, Fianna Fail, de asemenea de centru-dreapta, 22,2%. Toate cu o marjă de eroare de 1,3%. Numărătoarea poate dura câteva zile din cauza complexităţii sistemului de votare.
5.000 de persoane au fost intervievate în cadrul sondajului după ce au votat în alegerile de sâmbătă.
159 de locuri urmează a fi ocupate în 40 de circumscripţii din toată ţară.
Sondajul sugerează că partidul la putere Fine Gael nu a reuşit să-şi facă auzit mesajul de redresare economică, în timp ce Sinn Fein - odată văzut ca aripa politică a Armatei Republicane Irlandeze (IRA) teroriste - se află cot la cot cu Fine Gael şi Fianna Fail.
Ambele partide au exclus o coaliţie cu Sinn Fein.
Potrivit sistemului electoral de reprezentare proporţională irlandez cu un singur vot transferabil, numărătoarea poate dura mult timp. Rezultatele oficiale finale nu ar fi disponibile până duminică noapte.
Cu toate acestea, scoruri timpurii neoficiale difuzate de partide şi care tind să fie foarte precise vor fi disponibile în câteva ore de la începerea numărătorii şi o imagine clară ar trebui să apară până duminică după-amiază
Alegeri strânse în Irlanda - A început numărătoarea voturilor
București
10°C
Articole Similare

8
VIDEO Forțele Aeriene Israeliene au lovit astăzi peste 400 de ținte militare iraniene
8

1.350
”Piratul” miliardar care forțează Strâmtoarea Ormuz în plin război: „Dacă nu vrei riscuri, cumperi obligațiuni americane”
1.350

4.034
Lovitură de imagine pentru Donald Trump: președintele celei mai mari țări cu populație musulmană amenință că se retrage din Consiliul pentru Pace
4.034

3.377
'Este inacceptabil' - Kelemen Hunor condamnă dur declarația lui Zelenski: Amenințarea cu moartea lui Viktor Orban depășește orice limită
3.377

2.257
Trump anunţă evacuări masive: „Mii de persoane” sunt scoase de SUA din ţările din Orientul Mijlociu
2.257

86
Conflictul din Liban - Hezbollah refuză să depună armele
86

2.657
Donald Trump a dat răspunsul după ce Iranul ar fi încercat să negocieze oprirea războiului: 'Ați întârziat puțin'
2.657

121
Planul Washingtonului pentru Beijing: SUA cer Chinei să renunțe la petrolul Rusiei și al altor adversari americani
121

621
Elevii români aflați în vacanță la Dubai au aterizat în siguranță la București
621

72
Friedrich Merz se teme de o criză a micranțiolor iranieni: „Migraţia necontrolată din Iran trebuie prevenită”
72

3.195
Cu o singură lovitură, Iranul poate declanșa apocalipsa apei pentru țările din Golful Persic
3.195

40
Aproximativ 50.000 de sirieni care locuiesc în Liban au fugit în Siria în ultima săptămână
40

1.692
Rusia ajută Iranul din umbră. Moscova a furnizat informații despre mișcările armatei SUA din Orientul Mijlociu
1.692

















Comentează