Alexander Zverev (6 ATP) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Shanghai,

Alexander Zverev

Alexander Zverev (6 ATP) l-a învins, miercuri, pe Jeremy Chardy (71 ATP), cu scorul de 7-6(13), 7-6(3), reușind calificarea în optimile de finală ale turneului de la Shanghai, potrivit Mediafax.

În primul set, Jeremy Chardy a avut un început lent, pierzând primul serviciu. La scorul de 2-1, Zverev a pierdut la rândul său un serviciu. După ce și-au împărțit mai multe game-uri, setul a ajuns în tie-break, unde a avut loc o luptă senzațională între cei doi jucători, finalizată cu 15-13, în favoarea lui Zverev.

În setul secund, Zverev a pierdut un serviciu, Chardy trecând în avantaj. După mai multe game-uri împărțite, Chardy a pierdut și el un serviciu, iar setul a ajuns, din nou, în tie-break, unde Zverev s-a impus cu 7-3.

OMV Petrom a dat lovitura: Compania a găsit un zăcământ uriaș de naze naturale, în România

Partida dintre cei doi jucători a avut o durată de aproximativ o oră și 50 de minute.

În optimi, Zverev se va întâlni cu Andrey Rublev (33 ATP), care l-a învins, în turul doi, pe John Millman (58 ATP), cu scorul de 6-2, 6-0.

Turneul Shanghai Masters este dotat cu premii în valoare de 8.322.885 de dolari.

Câștigătorul de anul trecut al turneului este liderul mondial, Novak Djokovic, care l-a învins, în finală, pe Borna Coric, cu scorul de 6-3, 6-4.