Alexandra Alexe a obținut trei medalii de argint la Campionatele Europene de Haltere pentru tineret U23 desfășurate în București

facebook

Sportiva română Alexandra Alexe a cucerit trei medalii de argint, miercuri, la cat. 87 kg, Under-23, la Campionatele Europene de haltere Under-20 şi Under-23 de la Bucureşti, informează Rador.

La smuls, Alexe a luat argintul cu 96 kg, la aruncat a terminat pe locul secund cu 120 kg, iar la total a fost tot a doua, cu 216 kg.

La aceeaşi categorie, Andrada Ionela Bulai Piţoiu s-a clasat pe locul 7 la smuls (86 kg), aruncat (104 kg) şi total (190 kg).

Tot la tineret, în limitele cat. 109 kg, Paul Ioniţă s-a situat pe 6 la smuls, cu 155 kg, a fost al cincilea la aruncat, cu 190 kg, şi tot al cincilea la total, cu 345 kg. Tot la 109 kg, Dumitru Breahnă s-a clasat pe 7 la stilul smuls, cu 145 kg, a fost al şaselea la aruncat, cu 185 kg, şi al şaselea la total, cu 330 kg.

La junioare, la cat. +87 kg, Gabriela Valentina Daviduţă a terminat pe patru la smuls, cu 95 kg, a fost a cincea la aruncat, cu 111 kg, şi a cincea la total, cu 206 kg.

Bilanţul final al delegaţiei României este de 14 medalii de aur, 8 de argint şi 4 de bronz, 8-3-1 la juniori şi 6-8-0 la U23. Ţara noastră nu mai are reprezentanţi în ultima zi a competiţiei.

Lotul României pentru Campionatele Europene de juniori şi tineret a fost alcătuit din 33 de sportivi, 20 la juniori şi 13 la tineret.

La precedenta ediţie a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret U23 de la Durres (Albania), România a încheiat cu un bilanţ de 33 de medalii, dintre care 9 de aur, 14 de argint şi 10 de bronz.