Alexandru Băluță a înscris un gol pentru Slovan Liberec în meciul cu Slovacko, scor 1-3

Alexandru Băluță CSU Craiova

Alexandru Băluță (26 de ani) a înscris un gol pentru Slovan Liberec, în eșecul suferit vineri seara de echipa sa, pe terenul lui Slovacko, scor 1-3, în runda cu numărul 12 din prima ligă cehă, anunță MEDIAFAX.

Partida a început rău pentru Slovan Liberec, care a încasat două goluri încă din primele 10 minute. Matej Hybs a trimis în proprie poartă, în minutul 2, iar Ondrej Sasinka a majorat avantajul gazdelor, șase minute mai târziu, cu o lovitură de cap de la marginea careului mic.

Alexandru Băluță, care a fost integralist, a redus din diferență cu două minute înainte de pauză. Jucătorul împrumutat de la Slavia Praga a înscris după ce a beneficiat de o respingere a portarului advers. Reușita românului nu a fost suficientă, iar Slovacko a mai punctat o dată, prin Jan Kalabiska, în minutul 84, rezultatul final fiind 3-1.

Pentru Băluță a fost al doilea gol consecutiv înscris la Slovan Liberec, după cel din runda trecută, împotriva lui Ceske Budejovice, scor 4-2. Mijlocașul ofensiv mai are în cont un gol în Cupa Cehiei, contra lui SK Prestejov (3-1), și o pasă decisivă în campionat, împotriva lui Opava (1-1).

Alexandru Băluță este împrumutat de la Slavia Praga, până la finalul sezonului în curs.

În urma acestui rezultat, Slovan Liberec se află pe locul nouă în Cehia, cu 14 puncte acumulate în primele 12 runde. În următoarea rundă, echipa românului va primi vizita lui Jablonec.