Alexandru Bologa, aur la primul Grand Prix de judo al anului și calificare la Paris 2024

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Alexandru Bologa, judoka nevăzător, a câștigat medalia de aur la IBSA Judo Grand Prix Antalya (Turcia) la începutul acestei săptămâni. La startul competiției s-au aliniat 225 de sportivi. România a fost reprezentată de Alexandru Bologa și Daniel Vargoczki, însoțiți de antrenorul Tamas Gergely, potrivit mediafax

Bologa a avut un prim tur liber, în cadrul categorie -60 kilograme, după care în sferturi l-a învins pe japonezul Yuji Kato cu Waza Ari. Apoi, în semifinală a câștigat prin ippon împotriva lui Yavuz Gökce din Turcia, informează u-cluj.ro.

În finală, judoka român s-a impus în fața portughezului Jaffa Djibrillo.

Odată cu această performanță, sportivul de la ”U”- CSM Cluj-Napoca a obținut și dreptul de participare la Jocurile Paralimpice de la Paris din această vară și se înscrie printre favoriții la medalia de aur a acestora.