Alexia Gabriela Vănoagă a obţinut medalia de argint în finala la bârnă

Alexia Gabriela Vănoagă

Gimnasta Alexia Gabriela Vănoagă a obţinut, duminică, medalia de argint în finală la bârnă, la Campionatul Mondial de juniori, din Antalya.

Gimnasta tricoloră a fost notată cu 12.833, cu care s-a clasat pe locul 2, conform News.ro.

Pe podium au mai urcat Hanyue Yu (China, 13.133) şi Cristella Burnetti-Burns (Canada, 12.600).

La individual-compus, finală, Alexia Gabriela Vănoagă s-a clasat pe locul 17 (47.865), iar Crina Tudor a fost pe locul 21 (45.465). Echipa României a ocupat locul 8 (97,964 puncte), podiumul fiind ocupat, în ordine, de Japonia, SUA şi Italia.

La masculin, echipa tricoloră a fost pe locul 25 (145,897 puncte), iar componenţii David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu nu au reuşit vreo calificare în finalele individuale.