All Blacks a încasat cea mai severă înfrângere din istoria echipei. Africa de Sud a surclasat-o cu un neverosimil 35-7

Agerpres - Reuters
rugby turneul celor sase natiuni

Africa de Sud a administrat Noii Zeelande cea mai severă înfrângere din istoria acestei echipe, scor 35-7 (14-0), vineri, la Londra, într-un ultim test cu două săptămâni înainte de startul Cupei Mondiale de rugby, scrie AFP.

All Blacks, care nu pierduseră niciodată la mai mult de 21 de puncte, vor întâlni în deschiderea Cupei Mondiale, pe 8 septembrie, Franţa, gazda competiţiei. Noua Zeelandă nu va conta atunci pe jucătorul de linia a doua Scott Barrett, eliminat în minutul 17 al partidei de vineri.

Africa de Sud, deţinătoarea titlului, ar putea fi din nou adversara Noii Zeelande în sferturile de finală ale Mondialului. În Grupa B, Springboks vor debuta împotriva Scoţiei, pe 10 septembrie, la Marsilia.

Înaintea partidei de pe Twickenham, Africa de Sud a surclasat Ţara Galilor (52-16) weekendul trecut. Precedentul meci al All Blacks a fost pe 5 august, victorie cu Australia (23-20).

Vineri, sud-africanii au reuşit eseuri prin căpitanul Siya Kolisi (minutul 18), tânărul Kurt-Lee Arendse (34),
Malcolm Marx (42), Bongi Mbonambi (59), Kwagga Smith (67). Patru dintre aceste eseuri au fost transformate de Manie Libbok.

Tânărul mijlocaş la grămadă Cameron Roigard, intrat pe parcursul jocului, a înscris singurul eseu al Noii Zeelande către finalul partidei, în minutul 71. Eseul a fost transformat de Richie Mo'unga.