Am pierdut mai rău ca Hillary: Naționala de fotbal feminin a luat o căruță de goluri de la SUA

naționala fotbal feminin

Naționala de fotbal feminin a României a pierdut partida disputată azi-noapte împotriva Statelor Unite ale Americii, scor 1-8.

Partida a început dezastruos, adversarele reușind să înscrie de 3 ori în primele 25 de minute. Golul reprezentativei noastre a venit în minutul 31, fiind înscris de Laura Rus (29 de ani). Defensiva a rezistat mai bine în repriza secundă, neputând însă face nimic la golurile marcate de superstarul Alex Morgan în minutele 52 și 75. Tabela a fost închisă în ultimul minut al meciului, când Maria Ficzay (25 de ani) a deviat nefericit mingea în propria poartă.

A doua partidă amicală dintre cele două reprezentative va avea loc în noaptea de luni, 14 noiembrie, de la ora 04:30, anunță gsp.ro.

Naționala de fotbal feminin a României se află pe poziția 36 în clasamentul FIFA, în timp ce naționala similară a Statelor Unite ale Americii ocupă prima poziție, fiind și campioană mondiale en-titre. Americancele au în palmares 4 titluri olimpice și 3 mondiale.