Americanul Jim Thorpe şi-a recuperat, vineri, cu titlul post-mortem, titlurile sale de campion olimpic din 1912 la pentatlon şi decatlon, după aproape 110 ani de când a pierdut medaliile de aur pentru încălcarea regulilor privind sportivii amatori în vigoare la acea vreme, informează AFP.
"Numele lui Jim Thorpe va apărea de acum înainte ca fiind singurul şi unicul medaliat cu aur la pentatlon şi decatlon", a declarat preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, într-un comunicat al forului olimpic internaţional de reabilitare a fostului sportiv.
"Este o situaţie cu totul specială şi unică, un gest extraordinar de fair-play al comitetelor naţionale olimpice vizate care au permis îndreptarea acestei situaţii", se mai arată în comunicat.
Thorpe, care avea la acel moment 25 de ani, a câştigat detaşat la Jocurile Olimpice de la Stockholm din 1912 probele de pentatlon şi decatlon care îşi făceau debutul olimpic.
Dar atletul de origine ameridiană şi-a pierdut cele două titluri anul următor, când strămoşul Comitetului olimpic american a descoperit că acesta încasase bani înaintea Jocurilor Olimpice pentru a juca baseball.
Norvegianul Ferdinand Bie şi suedezul Hugo Wieslander, clasaţi pe locurile secunde la pentatlon şi decatlon, au fost desemnaţi la acea vreme campioni olimpici.
"Ca urmare a acestei decizii, numele lui Jim Thorpe va apărea ca singurul şi unicul medaliat cu aur la pentatlon şi decatlon, iar cele ale lui Ferdinand Bie şi Hugo Wieslander ca medaliaţi de argint", a precizat CIO.
"Americanul James Donahue şi canadianul Frank Lukeman vor păstra totodată medaliile de argint şi de bronz la pentatlon care le-au fost atribuite în cursul modificării rezultatelor din 1913. La fel va fi în cazul suedezilor Charles Lomberg şi Gosta Holmer, medaliaţi cu argint şi bronz la decatlon", a mai precizat instanţa olimpică.
Jim Thorpe a decedat în 1953, la vârsta de 64 de ani.
Americanul Jim Thorpe a redevenit campion olimpic la pentatlon şi decatlon după 110 ani
Explorează subiectul
Articole Similare

453
Cupa Africii: Camerun și Coasta de Fildeș câștigă, tabloul optimilor este complet
453

29
Inaki Williams (Athletic Bilbao) critică decizia de a se juca Supercupa Spaniei în Arabia Saudită: Este o porcărie
29

52
Dezvăluiri din interior despre „Se queda”: Neymar urma să plece, iar unii știau deja
52

32
CAN continuă cu rezultate clare: Algeria bate Guineea Ecuatorială, Burkina Faso trece de Sudan
32

17
Max Verstappen, desemnat cel mai bun pilot al sezonului de câtre coechipierii săi
17

29
Suspendări la CAN după ce mai mulți jucători au insultat un arbitru
29

35
VIDEO Mesajul Nadiei de Anul Nou: Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026
35

20
Lothar Matthaeus se aşteaptă ca Germania să ajungă în semifinalele CM 2026
20

20
FC Voluntari l-a împrumutat pe Cătălin Tolea de la Petrolul
20

18
West Ham consideră prea mare suma cerută de Wolverhampton pentru Jorgen Strand Larsen
18

20
Doi jucători ai Guineei Ecuatoriale, suspendaţi după insulte la adresa arbitrilor, la CAN 2025
20

18
Rodri, apt de joc pentru Manchester City la partida cu Sunderland
18

38
CAN 2025: Luca Zidane s-a impus rapid ca favorit în poarta Algeriei
38

















Comentează