Simona Halep e în FINALĂ la Roma: Victorie de SENZAȚIE în fața lui Bertens - VIDEO

Autor: Andrei Radu
Publicat: 20-05-2017 14:54
Actualizat: 20-05-2017 15:23

Victorie mare pentru Simona Halep! Românca a învins-o în două seturi, scor 7-5, 6-1, pe olandeza Kiki Bertens și s-a calificat în finala turneului de la Roma.

Halep a câștigat greu primul set cu 7-5, însă s-a revanșat în setul al doilea pe care l-a adjudecat cu scorul de 6-1. L-a câștigat după mai puțin de jumătate de oră și acum își așteaptă adversara dn ultimul act al competiției.

Halep are avantajul meciurilor directe, scor 3-1. Ultima partidă directă dintre cele două fusese la Wimbledon, iar Halep s-a impus 6-4, 6-3.

Cealaltă finalistă se va alege dintre Garbine Muguruza și Elina Svitolina. Iberica se află pe locul 7 WTA, în timp ce jucătoarea din Ucraina este pe poziția a 11-a.